Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Dashurie


Bohem, Eja

Eci rrugës time
shtegut Bohemian
udhës së d‘lirësis‘
mirësis‘ e mbarësis‘.
Eja t‘kalërojm‘
gjelbrimin ta shijojm‘
ku këmba e njeriut
nuk ka arritur
kufit‘.
Të shohim peisazhet
mahnitemi me bukurit‘
shqisat e një frymori
kurr nuk kan‘ par‘.
Oazën ta vozitojm‘shqipënjë ta pagëzojm‘
takohemi me Ilirët
lashtësin‘ e Ballkanit.
Shpalosur në histori
puthim tokën e bekuar
takohemi me burrat
zonjat dhe kreshnikët.
Të shohim peisazhet...
Tyran Prizren Spahiu

KOMPONOI
Ramadan Ramadani
Former Dirigent - Conductor at RTP Radio Televizioni i Prishtines

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- U dërgua nga Tyran.Spahiu -


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente 0