Vasil Tole
Vasil Tole

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Vendlindja:
  • Përmet Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri Shqipëri
  • Mosha:
  • 58 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Nentor 1963
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♏ Akrepi

Biografia

BIOGRAFIA: Vasil Tole është një autor këngësh i njohur. Prof. Dr. Vasil S. Tole është kompozitor dhe etnomuzikolog. Shkollën e mesme e ka kryer për violinë, në vitet 1978-1982 pranë shkollës artistike “Tefta Tashko Koço”, në Korçë. Në periudhën 1983-1987 përfundon Institutin e Lartë të Arteve, në Tiranë, në degën e Kompozicionit dhe pas diplomimit, deri më 1991, punon në qytetin e Përmetit pranë Shtëpisë së Kulturës “Naim Frashëri”. Prej vitit 1991 është pedagog i Kompozicionit dhe Folklorit Muzikor S...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0