Më mbaj mend (për 1 muaj)


Vellezerit Gashi - Në Muzeun Historik
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Në Muzeun Historik".
3. Video është e këngës "Në Muzeun Historik", por nuk këndohet nga Vellezerit Gashi.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Vellezerit Gashi - Në Muzeun Historik Lyrics

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente

Asnjë Koment

09/01/2019

2019-01-09T14:55:04+01:00

Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Në Muzeun Historik" kënduar nga Vellezerit Gashi.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.

Ky tekst është kërkuar 4 herë gjatë kësaj jave.

kërkesa
4

DËRGO TEKSTIN


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Darina Gjebrea - Në Muzeun Historik

Heu, në muzeun historik,
Njiher’ shkova me nji mik,
Me bylbylin kengetar-e,
Dërvish Shaqën, o kosovar-e,
Ja koburja e Boletinit,
Vesh’ me serm e tyt’ florini,
Paska ardhur në Tiran’,
Pran’ heronj’ve të tokës nan’-e.

Heu, n’katër anët e Kosovës,
Ka dal zani Knjaz Nikoll’s,
Isa Begun, me ma gjet-e,
Me armik mor, o i nat’ me fjet-e,
E ka prit, e ka gostit,
E ka majt nji nat’ e i dit’,
I pabesi s’njeh tradita,
Ja ka mush rrugët me prita.

Heu, Knjaz Nikolla rrahu telin,
N’Podgoric’ e dha haberin,
Me u çu n’kam sa jan’ xhanar-e,
Me vra Isën, o kosovar-e,
Jo se vret trimin Jutbinës,
Që ia çet flakën Cetinës,
Tan’ Kosova e dha betimin,
Gjall’ e kem Is’ Boletinin.

Heu, Veshoniqi e ka nal’,
Ndal Isa se i kam dy fjal’,
Arm’t e brezit me i dorzue,
Veshoniq mor, o ke gabu-e,
A e din me kend po flet?
S’mi ka ul’ as krajl as mbret,
Sa për ty mos qofsha fal,
Arm’t për mu jan’ bab’ e djal’-e.

Me bes’premin pushk’ ka nis’,
Çau rrethimin baca Is’,
Tu ja çit flakën Cetinës,
Hej, s’lidhen agajt e Jutbinës o-hej.

Anton Tetaj - Në Muzeun Historik

I
Heej Në Muzeun Historik
njiherë shkova o me nji Mik
me Bylbylin Këngatar-e
o Dervish Shaqen o Kosovar-e

Ia Koburja e Boletinit
vesh me Serm e Tyt t´florinit
paska ardhë ketu n´Tiranë
pranë Heronjeve te Tokës Nan-e

II
Heej n´te gjitha anet e Kosovës
ka dalë zani i Knjaz Nikollës
Isa Begun me ma gjet-e
o me armik more o nji natë me Fjet-e

e ka pritë e ka gostitë
e ka mbajt nji Natë ei Ditë
i pa besi s´len tradita
ia ka mbush rrugen me prita

III
Heej Knjaz Nikolla e rrahu telin
Potgorices ia dha haberin
me u qu n´kambë sa jan Xhanderr-e
o me vra Isen o Kosovar-e

Jo s´e vret Trimin e Jutbines
pa ia qitë Flaken Cetines
tanë Kosova e dha Betimin
Gjallë e kemi Isë Boletinin

IV
Heej Veshovoçi e ka ndalë
ndal Isa se i kam dy fjalë
Armet e Brezit me i dorzu-e
o Veshoviç more o ke gabu-e

a pe din me kend po flet
s´mi ka marr as Krajl as Mbret
sonte ty mos t´kofsha falë
Armet për mu jan Babë e Djalë

me Burrë t´premin Pushka nis
qan rethimin Baca Isë
du me ia qit Flakën Cetines
o-o-o S´lidhen Agajt e Jutbines o heej

Sali Mani - Në Muzeun Historik

Në Muzeun Historik,
Nji herë shkova me nji mik,
Me bylbylin kangatar,
Dervish Shaqën, kosovar.
Ja.., koburja e Buletinit,
Veshë me serm e grykë florinit,
Paska ardhë këtu n' Tiranë,
Pranë herojve të tokës nanë.
Krejt në zemrën e atdheut,
Afër shpates së Skenderbeut,
Me t' lavdishmit, bij e bija,
Lumë i thellë rrjedh historia.

N' Mitrovicën e Kosovës,
Ka dalë fjala e Knjaz Nikollës,
Isa Begun me ma gjetë,
Me ardhë mik, nji natë te vetë.
E ka pritë, e ka gostitë,
E ka mbajtë nji natë e i' dite,
I pabesi, s'njeh tradita,
Ia ka mbushë rrugat me prita.
Me bukëpremin pushka nisë,
Çan rrethimin baca Isë,
Tuj ia qitë timin Cetinës,
S'lidhen agajt e Judbinës.

E kanë rrah me t' egër telin,
N'Podgoricë, japin haberrin,
N' kamë me u çua sa ma parë,
Me kap prijsin kosovar.
Në ballë të Urës së Ribnicës,
Ka dalë trimi i Mitrovicës,
Me dy djemtë e vet sokola,
Vetë i tetti nga Kosova.
Kësi asganash, shtat namli,
Hije i kanë Baces perbri,
Me qeleshe bardhë si bora,
Mbi allti, gati u rrin dora.

Veshoviqi e ka ndalë,
Ndal Isa, se i kam dy fjalë,
Armët e brezit me i dorzue,
Veshoviq, more ç'je ka thue!
A e di me kë po flet,
S'mi ka marre as krajl as mret,
Për trimni mos t'kofsha falë,
Armët për mua janë babë e djalë.
Nantë sokola ranë si plluma,
Xhamadanin thurë me pluma,
Tanë Kosova, bajnë kushtrimin,
Gjallë e kam Isë Buletinin.

Më shumë këngë me këtë titull:
Më Shumë Këngë Nga Vellezerit Gashi:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë