Viktor Hugo
Viktor Hugo

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1802-1885)

  • Ndërroi jetë më:
  • 22-5-1885
  • Emri i vërtetë:
  • Victor Hugo
  • Vendlindja:
  • BesançonBiografia

BIOGRAFIA: Viktor Hugo është një poet dhe autor/publicist i huaj. Hygoi lindi ne Bezanson te Frances me 26 shkurt 1802 ai vdiq ne me 22 maj 1885 Vitet e para të jetës i kaloi në shumë vende të ndryshme i detyruar me familjen për shkak të punës së babait i cili ishte një gjeneral në fushatat aktive Napoleniane pas 3 vjetësh në Korsikë ; 2 në Paris dhe disa vjet në Italinë Jugore ai nisi shkollën në Spanjë dhe më vonë e vazhdoi në Paris. Publikimi i tij i parë ishte një vëllim i "Odet" të cilën e publikoi vetëm ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0