Vorea Ujko
Vorea Ujko

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1918-1989)
  • Vendlindja:
  • Frascineto, Kalabri Itali

Biografia

BIOGRAFIA: Vorea Ujko është një poet shumë i njohur. Vorea Ujko lindi në fshatin Frasnita, Frascineto, Kalabri më 1918 (ka shkrime ku thuhet se ka lindur edhe më 1931); vdiq në një aksidenti automobilistik më 26 janar 1989. Vorea Ujko është poet shqiptar nga Italia. Përndryshe është pseudonimi i Domeniko Beliçit. Vorea, pos që ka qënë prift ai ka studiuar edhe për letërsi dhe si i tillë ka punuar mësues i letërsisë në Firmo. Ai, ashtu si edhe poetët e rinj arbëreshë, bëjnë përpjekje që, pos k...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0