Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vushe Mjaki - Dasma Jone  Lyrics


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente

Asnjë Koment

15/10/2019

2019-10-15T22:34:39+00:00


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Dasma Jone" kënduar nga Vushe Mjaki.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Vushe Mjaki i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Lori - Dasma Jone

Dasm e madhe ja ka nis
perhajr o i zoti shpis
u gezofshi me farefis

Bjeri bjeri djal tupanit
deri nqiell let nihet zani
zoti i shpis qfar dasme bani

[REF. x2:]
Boni lum boni lum
Dhandri si pellumb
Nusja si llokum
Kurrr nuk jena gzu ma shum
Boni lum boni lum
boni mashallla
Sikur nusjasikur dhandri
Ma te bukur n'bot nuk ka

Po thot vjehhra mashalla
po thot motra i lumi vlla
ma e mira nuse te na

Moti nuk u knaqem moti
dasmen ta hjeshon i joti
o dasmor ju gzoft zoti

[REF. x2:]
Boni lum boni lum
Dhandri si pellumb
Nusja si llokum
Kurrr nuk jena gzu ma shum
Boni lum boni lum
boni mashallla
Sikur nusjasikur dhandri
Ma te bukur n'bot nuk ka

Mariola Kaçani - Dasma Jone

Tundet nga themelet
Sonte kjo shtëpia
I zoti sebepit more
Të takon dollia

I zoti shtëpisë
Paç dorën e mbarë
Sa bukur e nise aman
Me dollinë e parë

E sa bukur e nise aman
Me dollinë e parë

Dasëm kemi sonte
Me miq e krushqi
Të na trashëgohen more
O ky çifti ri

Kush po del në valle
Nëna me babanë
E sa gëzim që kanë aman
Motra me vëllanë

E sa gëzim që kanë aman
Motra me vëllanë

Dil o dajo hidh një valle
Se gëzim të madh na ngjalle
Hidhe këmbën përmbi këmbë
Kërcen daja vet i nëntë

Dil o dajo hidh një valle
Se gëzim të madh na ngjalle
Hidhe këmbën përmbi këmbë
Kërcen daja vet i nëntë

O xhaxha marshalla
Sa lezet vallja të ka
Në dorë gotën me raki
Sikur je prap djalë i ri

O xhaxha marshalla
Sa lezet vallja të ka
Në dorë gotën me raki
Sikur je prap djalë i ri

Cohu teze dhe ti hallë
Dili valles mu në ballë
Valle jugu me taban
Po kërcejnë dhe krushqit tan

Cohu teze dhe ti hallë
Dili valles mu në ballë
Valle jugu me taban
Po kërcejnë dhe krushqit tan

Dhëndër të paçim sa malet
Për ty kënga more sot nuk ndalet
Nuse bukur gjeraqinë
Në valle o tunde shaminë


Ref

Bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare

E bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare

Dil moj nuse
Dil moj xhan
Sa bukur që dukesh
Moj aman

Ndize natën
Bëje zjarr
Dasma jonë
O gëzim i madh

Ref

Bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare

E bjer moj klarinetë
Tunde dasmën fare
Të kërcejnë djemtë
Dhe vajzat beqare

Gjergj Hila - Dasma Jone

JEMI MBLEDHUR TE GJITH SOT FESTE E MADHE ME DOLLI
DHENDRI NUSJA PO VALLZOJN JA PO VIJN KRUSHQIT E RI
O MOJ NUSJA NUSJA JONE BUKUR SHTATIN PO E LUN
EDHE DHANDRI DJALI JONE BASHK ME NUSEN PO VALLZON

REF/KENGA VALLJA ASHT PER JU BASHK ME QIFTIN JU VALLZONI
ASHTU SIC E DON TRADITA DASMEN TONE NA ZBUKURONI
GOTAT PLOT MIQ EDHE SHOKE PLOT GEZIME DASHURI
CIFTI I RI U TRASHEGOFTE ZOTI MADH I BEKOFTE

O JU KRUSHQ JU LUMSHIN KAMET ME PJESMARRJE NA NDERONI
NE KTE DITE TE PAHARRUAR LUMTURIN PO NA SHTONI
VEC ME TE MIRA JU SHKOFTE JETA PLOT GEZIME DASHURI
U BASHKUA MIQESIA LIDHI JETEN CIFTI RI

Më shumë këngë me këtë titull:
Më Shumë Këngë Nga Vushe Mjaki:


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet