William Shakespeare
William Shakespeare

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  (1564-1616)
 • Vendlindja:
 • Stratford-Upon-Avon Uk

Biografia

BIOGRAFIA: William Shakespeare është një autor/publicist i huaj. William Shakespeare (Stratford-upon-Avon, 23 prill 1564 - Stratford-upon-Avon, 23 prill 1616) ishte një dramaturg dhe poet anglez, i konsideruar si shkrimtari më i shquar në anglisht dhe përgjithësisht i konsideruar si dramaturgu më i shquar i kulturës perëndimore. Ai konsiderohet poeti më përfaqësues i popullit anglez dhe me nofkën "Bard of the Avon" (ose thjesht "The Bard") ose "Mjellma e Avon"; nga veprat e tij janë gjetur, duke përfshirë d...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga William Shakespeare

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  E kush është ai që vdes pa marrë me vete edhe një shkelm, dhuratë të një miku?
   aforizma
  1
  351
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dashuria e vërtetë fillon kur jemi të gatshëm të japim gjithçka pa kërkuar asgjë.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ndarja është një dhimbje kaq e ëmbël saqë do të të thoja natën e mirë deri në mëngjes.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Kush më vjedh kuletën, më vjedh dicka pa rëndësi. Paratë ishin të miat, u bënë të tijat, kanë qenë skllave edhe të shumë të tjerëve; por kush më merr nderin, më vjedh dicka që atë vetë nuk e pasuron, por mua më le më të vërtetë të varfër.
   aforizma
  1
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdo ankth që tani duket vdekjeprurës nuk krahasohet me të humburit ty.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse nuk mban mend që dashuria të të ketë shtyrë të bësh as çmendurinë më të vogël, atëherë nuk ke dashuruar kurrë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ne mund t'i mbyllim hesapet me të shkuarën, por e shkuara s'i mbyll hesapet me ne.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njerëzit ia mbyllin derën në fytyrë një dielli që perëndon.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdo pengesë për dashurinë vetëm e forcon atë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Bukuria mbetet vetëm një skicë, është karakteri ai që e bën një person të jetë një kryevepër
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ena bosh bën zhurmen më të madhe
   aforizma
  1
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  A nuk e di që jam femër? Kur mendoj duhet të flas.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Është gjë e mirë të zotërosh një forcë gjigantësh, por është tirani nëse e përdor si gjigant.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdokush mund të durojë një dhimbje, përveç atij që e ka.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çfarë ne quajmë trëndafil, do të mbante të njëjtën aromë të këndshme edhe me një emër tjetër.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çmenduria është si dielli që shëtit të gjithë botën dhe nuk ka vend ku nuk ndriçon.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Asnjë virtyt nuk mund të krahasohet me nevojën.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Brishtësi, emri yt është femër.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Budallai beson se është i mençur, ndërsa i mençuri e di fort mirë që është budalla.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Bukuria i tundon hajdutët më shumë se ari.
   aforizma
  0
  346

Komente 0