TEKSTESHQIP

Xeni Dhe Sinani
Ali Pasha E Hap Tefterin
Lyrics

eeeeeee ali pasha oooo ali pasha pe hap tefterin
shum ta kam e she kamaserin
e komaserin o forgjinli
djem sokola o fidai
o me pushk ne dor o ne zjarrin e zi
nalin plumin e malit t'zi
harambasha o te serbis
qe bojn plan mej ra shqipnis
vuqiterrnes po thon mitrovices
o nshipni dojn me dal te tan
o isa begu po bre t'gjall me zan
krajlit ndor isen me ja dhan
o me ba thon hi bre ti nishan
harambasha plan kan maru
o dem ahmetin po bre n'thu me nu
kshtu menojn o krert e serbis
jo su tremke kurr pasha i'gusis
o jo su trem vllazen ali pasha per pa mbet shqipria n'vasha
ali pasha pash i ri
prej davletit o per mali
e merr tevterin pasha e ka kqyr
kamaserin shyqyr bukur t'mir
o mas ka pas o tan Rugoven
qe si tremen o kjaz nikolles
euu kta jan trima po bre t'laj ne gjak
kan vnu n'ktena ata n'karadak
dy asllana qe i ka vilajeti
qe i pat krajli tybe si ka mreti
rrustem uken o pika djlit
gjem sadrin mor si zan prej malit
per meshic kemi shum te par
dota e fore edhe kurt asllan
o jakup ferri edhe qel shaban
iiiiiiii per ti dal o kjazit n'mejdan
oo jan kta djemt e hotit
si ushtart e GJergj Katriotit
kan qinrue po bre nbes t'njoj zotit
n'ta kan pre top o krejt llapi
per vatan o djemt gjakun e japin
eee bajn jyrysh o kta djemt e ri
bash si reja ee e zez me shi
ton takat o e kom gilanin
ton zanat djemt e kan mejdanin
shpesh jon pre o me karadakun
ooo kto kom gjasht e kom drenicen
e kan kall flak podgoricen
kta e kom shtat thojke e kom shkodren
o kur t'qellojn o trimat e bajn
o kur barutin djemt o me shti
kallin veten edhe t'farojn tyy
a kta jau la paj o i vanc

DËRGOI: