Më mbaj mend (për 1 muaj)

Xhavit Ujkani

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1.3 / Votuan:  24
(1949-2017)  
  • Vendlindja:
  • Shkoder 
BIOGRAFIA: Xhavit Ujkani është një autor këngësh i njohur. Xhavit Ujkani u lind ne Shkoder ku mbaroi liceun artistik “Prenk Jakova” me tej studio per kompozicion ne institutin e larte te Arteve. krijimet e tij muzikore perfshijne: varacione per piano, suita simfonike, operat e kenge per femije. Ai ka qene pjesemarres ne 40 festivale kombetare. Disa nga krijimet e tij jane: ”Beni, Mira dhe reçeli”, “Ne jemi lulebore”, ”Ritmet e prinderve tane “ etj....

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Tags: Xhavit Ujkani

Komente 0