Më mbaj mend (për 1 muaj)

Xhemil Bytyçi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6
  • Vendlindja:
  • Billushë 
BIOGRAFIA: Xhemil Bytyçi është një poet i njohur. U lind në Billushë të Prizrenit, më 5 janar të vitit 1941. Shkollimin fillor dhe të mesëm i kreu në Prizren, ndërsa Fakultetin e Mjekësisë e kreu në Universitetin e Beogradit në vitin 1968. Paralel me të absolvoi edhe në degën e stomatologjisë të po këtij universiteti. Xhemili ka filluar të merret me shkrime letrare kur ishte gjimnazist. Qysh atëherë kishte filluar të shkruante vjersha, tregime dhe drama. Gjatë studimeve ishte aktiv në grupin...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Mehdi Krasniqi

Sulejman Krasniqi

Mehmet Bislimi

Nexhat Halimi

Rifat Kukaj

Halil Xani

Fahredin Shehu

Shaban Cakolli

Mark Krasniqi

Abdullah Konoshevci

Tags: Xhemil Bytyçi


Komente mbi këtë artist