Më mbaj mend (për 1 muaj)

Xhenty
  • Vendlindja:
  • Krujë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Mosha:
  • 25 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 3 Maj 1996
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  161
Këndon kryesisht: hip-hop reggae

Xhenty është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Prindërit e tij janë nga Kruja dhe e kanë quajtur djalin e tyre pas mbretit ilir, "GENT", një mbreti i fuqishëm i Ilirisë, sepse donin që biri i tyre të trashëgonte fronin e mbretit në karrierën e tij. Që kur ishte fëmijë ai filloi të dëgjonte muzikë Hip Hop të këngëtarëve të famshëm të asaj kohe në Shqipëri, dhe në të njëjtën kohë filloi të këndonte Hip Hop para pasqyrës. Vëllezërit e tij e panë atë që ai e donte muzikën dhe për këtë arsye ata ishin aty për ta ndihmuar atë që të fillonte rrugën e karrierës së tij. Një nga vëllezërit e tij e ndihmoi të bënte tekstet e tij të para dhe rreh, ndërsa vëllai tjetër e ndihmonte atë psikologjikisht. Xhenty filloi të këndonte para të gjithë nxënësve në shkollën e tij dhe në partitë e shkollës. Pas disa regjistrimeve në studiot muzikore të Tiranës, ai filloi të ishte pjesë e koncerteve të ndryshme dhe garave muzikore. Pas disa kohësh në vitin 2010, së bashku me vëllezërit e tij dhe një mik ai ndërtoi një studio muzikore të quajtur Radical Records.

Radikal Records u krijua për të bërë këngët e tij muzikore, dhe në të njëjtën kohë për të prodhuar këngë për këngëtarë të ndryshëm. Xhenty ishte prodhuesi i parë i Radical Records dhe akoma sot vazhdon prodhimin e këngëve për këngëtarë të ndryshëm. Gjatë kësaj kohe Xhenty ka prodhuar qindra këngë, ku një pjesë e mirë janë këngët e tij dhe ai vazhdon sot prodhimin e këngëve në Radical Records.

Më datë 22 Shtator 2013, Xhenty publikon videoklipin "Ai Ka Vdek". Teksti u shkrua nga vetë Xhenty. Videoklipi u prodhua nga Fastmedia.

Më datë 2 Prill 2014, Xhenty publikon videoklipin "Si Shoke". Videoklipi u prodhua nga Fastmedia.

Në vitin 2014, Xhenty publikon albumin "Good Playa".

Më datë 7 Shkurt 2015, Xhenty publikon videoklipin "Like Me".

Më datë 25 Korrik 2016, Bourne publikon videoklipin "Shijoje Castin", në bashkëpunim me Xhenty. Teksti u shkrua nga Xhenty, Bourne. Videoklipi u prodhua nga EGO Films.

Më datë 19 Maj 2017, Xhenty publikon videoklipin "Prej Fillimit".

Më datë 23 Shtator 2017, Xhenty publikon videoklipin "Dashni".

Më datë 1 Tetor 2018, Xhenty publikon videoklipin "Deshtim".

Më datë 16 Prill 2019, Xhenty publikon videoklipin "Balenciaga". Muzika e këngës u punua nga Prygo.

Më datë 26 Korrik 2019, Xhenty publikon videoklipin "Ajo".

Më datë 25 Janar 2020, Xhenty publikon videoklipin "Trafikando".

Më datë 8 Mars 2020, Xhenty publikon videoklipin "Mama".

Më datë 7 Maj 2021, Xhenty publikon videoklipin "Gango".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  Xhenty  

Komente

2

Instagrami

Zyrtar

Profili

Facebook

Kanali

Youtube

Profili

Snapchat

Profili

SoundCloud

Profili

Twitter

Kanali

Youtube

Shto profile

të tjeraLajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Xhenty »

Komente 2