Xhevahir Spahiu
Xhevahir Spahiu
Xhevahir Spahiu
  • Vendlindja:
  • Malind
  • Mosha:
  • 79 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 1 Mars 1945
  • Horoskopi:
  • ♓ Peshqit
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Xhevahir Spahiu është poet dhe autor këngësh shumë i njohur. Xhevahir Spahiu është shkrimtar i njohur shqiptar. Studioi në fakultetin histori-filologji, dega gjuhë-letëresi shqipe. Që nga viti 1968 ka punuar si gazetar në gazetën “Zëri i Popullit”, redaktor në revistën “Nëntori”, mësues dhe libretist në Teatrin e Operas e Baletit në Tiranë. Është i nderuar me çmimin “Migjeni” dhe dhe është fitues i çmimit të parë në konkursin e 45-vjetorit të çlirimit të Atdheut.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »Komente 3