Xhorxh Gordon Bajroni
Xhorxh Gordon Bajroni

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1788-1824)

  • Ndërroi jetë më:
  • 19-4-1824
  • Vendlindja:
  • LondërBiografia

BIOGRAFIA: Xhorxh Gordon Bajroni është një poet dhe autor/publicist i huaj. Lindi në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen e xhaxhait të tetë, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Në moshën madhore zuri vendin që i takonte në Shtëpinë e lordëve. Më 1801 Bajronin e dërguan në Harrow, në shkolle, ku studioj gjuhët greke e latine, historinë dhe letërsinë angleze. Këtu ju spikaten ato cilësi të karakterit që i ruajti gjithë jetën : serioziteti dhe zotësia t...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 4