A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ylli Baka
  • Vendlindja:
  • Tepelene 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Mosha:
  • 49 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Maj 1970
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  318

Ylli Baka është këngëtar i njohur. Ylli Baka eshte me orgjine nga Tepelena dhe nip ne Skrapar. Banon ne Tirane me familjen e tij. Sot Ylli Baka eshte nje nga zerat me te preferuar dhe nje nga emrat me te njohur te muzikes popullore ne te cilen perket zeri i tij dhe nuk e tradheton ate zhaner. Ylli Baka gjat dimrit ndodhet neper koncerte me shume jashte shtetit si ne Europe ne Amerike dhe ne Australi. Kurse Ne behar punon me teper ne Shqiperi. Ka Qene Emigrant ne Itali dhe Greqi atje ku dhe ka hedhur hapat e para te karrierës e tij. Rininë e Ka Kaluar Ne Berat Ku ka bere dhe Shkollen e Mesme Dhe me vone ne Memaliaj Tepelene. Ylli Baka nuk ka bere shkolle per muziken. Ai beri nje kurs prej 4 vjetesh ne Greqi. Profesorat e konsideruan zerin e tij per ne opera por ai nuk e pranoj dhe tentoj te vazhdonte me kengen popullore. Ne vitet 1992 Ylli Baka ka erdhur ne kontakt per her te pare si kengetar profesionist me publikun ne dy koncerte, nje ne Tepelene dhe nje ne Permet. Me pas u largua ne Greqi. Ne vitin 1999 hapet nje lokal i ri ne Athine ne te cili Ylli punonte cdo te djele dhe cuditerisht lokali mbusheshe sa here plot. Ylli punonte si kengetar edhe baterist. Atere kendonte kenge jo 100% popullore. Albumi i pare te Ylli Bakes titullohej "Fllad Jugu" i cili nuk u publikua dhe aq.

Ne vitin 2004 Ylli nxjerr ne treg nje album te ri me titullin "Kenget e vendit tim" me te cilin dhe ai fillon te njihet.

Në Prill 2013, Ylli Baka merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "Rruget E Fatit".

Në Nëntor 2013, Ylli Baka merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Hapma Deren".

Në vitin 2012, Ylli Baka publikon albumin "Rruget E Fatit".

Në vitin 2013, Ylli Baka publikon albumin "Live".

Më datë 10 Qershor 2014, Ylli Baka publikon videoklipin "Magji E Dashurise". Me këtë këngë, Ylli Baka merr pjesë në Top Fest 11 në vitin 2014.

Më datë 30 Qershor 2015, Ylli Baka publikon videoklipin "Trashegohet Cifti". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Valter Beqo.

Më datë 23 Mars 2016, Ylli Baka publikon videoklipin "Kur Kaloj Nga Korça".

Më datë 15 Shtator 2016, Ylli Baka publikon videoklipin "Ne Koke Te Beqareve".

Më datë 15 Nëntor 2016, Ylli Baka & Ilir Suku (Likja) publikojnë videoklipin "Vera E Bekuar".

Më datë 29 Janar 2017, Bes Kallaku & Ylli Baka publikojnë videoklipin "Gezuar Baftjar". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Bes Kallaku.

Më datë 13 Prill 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Shendeti Eshte I Pari".

Më datë 8 Korrik 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Baba Haxhiu".

Më datë 31 Korrik 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Po Kendon Bilbili".

Më datë 22 Dhjetor 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Per Shum Vjet Gezuar", në bashkëpunim me Gent Hazizi. Muzika e këngës u punua nga Klodian Qafoku, teksti u shkrua nga Arben Duka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Klodian Qafoku.

Më datë 25 Janar 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Xhan Ali".

Më datë 13 Shkurt 2018, Bes Kallaku & Yll Baka publikojnë videoklipin "Cohu Kerceni". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Bes Kallaku, Olsi Bylyku.

Më datë 9 Mars 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Ditet E Janarit".

Më datë 9 Qershor 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Atdhe Dashuria Lasgushi & Mitrushi".

Më datë 15 Korrik 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Pushimet Verore".

Më datë 10 Gusht 2018, Era Rusi & Ylli Baka publikojnë videoklipin "Dasma Ime", në bashkëpunim me Era Rusi. Teksti u shkrua nga Arben Duka, Ylli Baka.

Më datë 20 Tetor 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Uji I Ftohte Edhe Viroi".

Më datë 7 Mars 2019, Ylli Baka & Ilir Suku (Likja) publikojnë videoklipin "Shoku Im".

Në Maj 2019, Era Rusi & Ylli Baka marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Dasma Ime".

Më datë 5 Maj 2019, Ylli Baka publikon videoklipin "Toka Ime".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  ALDOooo    tea55  

Profili

Facebook

Profili

Facebook

Shto profile

të tjera


Më shumë artikuj nga Ylli Baka »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019