Më mbaj mend (për 1 muaj)

Zait Aliu
  • Vendlindja:
  • Manastir 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Maqedoni 
  • Mosha:
  • 44 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Tetor 1976
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♎ Peshorja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4
Këndon kryesisht: popullore folklorike

Zait Aliu është këngëtar i njohur. Zait Aliu ka lindur ne qytetin e alfabetit Manastir (Bitola). Zaiti me profesion eshte Jurist i Diplomuar por me kendim ka filluar qysh ne vitin 1993 ku kenga si thot ai eshte "ushqim shpirteror i xhdo njeriu".Themelimi i SHKA-as "Bashkimi " ka qene nje sinjal i vertete per te dal nga anonimiteti. Ai ka filluar te luaj me cifteli si instrument i pare, ashtu qe SHKA "Bashkimi" ka qene nje dritare drejt suksesit ku me tutje mer pjese ne shum festivale folklorike burimore. Zaiti ne vitin 1994 incizon dhe audio kaseten te pare e titulluar "Takimi I pare", ku si nje artist i ri fiton zemrat e shum fansave te tij. Dy vite me vone vjen dhe audio kaseta e dyte me titull "Hajt hajt mashalla" ku kenga me te njetin titull del dhe hiti i pare neper radiot te atehershme lokale. Zaiti nuk i len anesh edhe bashkeatdhetaret e tij qe jetojne ne mergim ku mer pjese ne shume koncerte, dasma ahengje neper shtetet Evropjane e deri ne Australi. Zaiti paraqitet edhe si tekstshkrues,I shume kengeve te tij. Stili I muzikes se Zaitit permban frymat e kengeve burimore folklorike, kenget te jugut, te veriut, kenge te lehta dhe ato me stil tallavae, ajo do te thote qe nuk ka nje zhanr te konsoliduar por gjithmone nje larmi te ndryshme kengesh. Stili I tyre eshte I ndryshem dhe secila ka projeksionin e vete.

Albumet:
Takimi I pare (1994)
Hajt hajt mashallah (1996)
Enderra ime (2001)
Shpirt te kam sevda (2005)
Pak mahi e pak shaka (2010)
Kenge jugu (2013)

Në vitin 2010, Zait Aliu publikon albumin "Pak Mahi E Pak Shaka".

Më datë 4 Maj 2013, Zait Aliu publikon videoklipin "Cupe Oriare".

Në vitin 2013, Zait Aliu publikon albumin "Kenge Jugu".

Më datë 8 Korrik 2015, Zait Aliu publikon videoklipin "Zemer".

Më datë 1 Mars 2016, Zait Aliu & Gazmoret publikojnë videoklipin "Hip Hop Tallava".

Më datë 28 Qershor 2016, Zait Aliu & Gazmoret publikojnë videoklipin "Dale Moj Dale".

Më datë 29 Korrik 2017, Zait Aliu publikon videoklipin "Lum Per Nenen Gezim Per Baben".

Më datë 21 Dhjetor 2017, Zait Aliu publikon videoklipin "A Thu Vet Do Jesh E Lumtur".

Më datë 17 Qershor 2018, Zait Aliu publikon videoklipin "Potpuri Folklorike".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Profili

Facebook

Profili

Facebook

Shto profile

të tjeraKomente mbi këtë artist