Më mbaj mend (për 1 muaj)


Kjo këngë nuk ka videoklip.

Zeliha Sina - Buka Dhe Çeliku  Lyrics


Nuk ka akoma asnjë votë


Pjesëmarrëse në

Festivali i 15-të në RTSH

Komente

Asnjë Koment

01/12/1976

1976-11-30T23:00:00+00:00


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Buka Dhe Çeliku" kënduar nga Zeliha Sina.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.


Dërgo Tekstin

Kemi gjetur një këngë me të njëjtin titull kënduar nga Ema Qazimi. Shpresojmë që është ky teksti që kërkoni:

Vrapojne vogelushet neper arra
toka buzeqesh dhe thote keta c'jane
te rinj te reja veterane
mbledhin kallinjte duart plot

Hapem tatraca thell ne male
zhdukem mocale e keneta
tham buken do ta bejme vete'
dhe do ta mbajme kete premtim

Token duam o si lirine
risim grurin o si femine
ne syte tona sheh lumturine
eshte gazi i jetes se re

Ngrehu hidh valle nder gezime
Shqiperia jone gjithmone trime
per ty celin o vec agime
eshte kenge e jetes se re

Toka nen vehte kishte hekur
ne shekuj flinte minerali
plurin prej druri kish fshatari
endra e metalit ndizej zjarr

Por duhej vite te kalonin
me keto duar shkrime celikun
ta ngrinim lart metalurgjikun
drite e mburoje per kete dhe

Token duam o si lirine
risim grurin o si femine
ne syte tona sheh lumturine
eshte gazi i jetes se re

Ngrehu hidh valle nder gezime
Shqiperia jone gjithmone trime
per ty celin o vec agime
eshte kenge e jetes se re

Na ndrit ky djell si arr
na buzeqesh kjo toke
lum per ty moj parti
Vrazon celik shqiptar
vallezo o grure si det
lum per ty Shqiperi!Më Shumë Këngë Nga Zeliha Sina:


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet