Adrian Gaxha
Adrian Gaxha
Adrian Gaxha
  • Vendlindja:
  • Shkup
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 13 Shkurt 1984
  • Horoskopi:
  • ♒ Ujori
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Adrian Gaxha është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Adriani vjen nga nje familje prej 4 anetaresh, babai i tij Z.Emin, mamaja Zonja Suzana dhe vellai Dritoni-Adriani eshte femija i vogel. Adriani nis per here te pare te kendoje ne moshen 5 vjecare ku rregjistrohet ne shkolle te muzikes. Gjithashtu po 5 vjecar merr pjese ne nje festival per femije te quajtur Bilbilat e Pranveres. Adriani vazhdon te frekuentoje festivalet per femije deri ne moshen 16 vjecare. Adriani fitoi zemrat e publikut shqiptar kudo qe ndodhej, por ambicia e Gaxhes shkonte edhe me larg. Ne fillim Adriani vendos qe ne Ballkan te njihet duke kenduar shqip dhe pas disa kohesh Gaxha e ndjen te arsyeshme te kenaqe edhe publikun maqedon e boshnjak me nje album ne gjuhe maqedone, i cili shiti kopje ne shuma marramendese. Gaxha jo vetem qe rrembeu zemrat e cdo vajze me pamjen e tij, por edhe me stilin dhe performancen e jashtezakonshme. Per te mos lene pas modelizmin, Gaxha perfaqeson Shqiperine ne Turqi ku dhe merr çmimin e pare si djali me i bukur ne Ballkan. Gaxha kishte fituar zemren e krejt publikut te Ballkanit tashme por prape nuk dorezohet. Nderkohe nje tjeter karakteristike e Adrianit po dilte ne pah, ambicja. Gaxha tenton te arrije sa me larg ne skenen maqedone duke shuar cdo racizm qe egzistonte midis maqedonasve dhe shqiptareve te Maqedonise, keshtu qe merr pjese ne festivalin e Shkupit qe con finalistin ne Eurovizion, por del i dyti. Megjithate ai nuk dorezohet sepse 2 vjet me pas del triumfues ne skenen e Shkupit dhe behet shqiptari i pare qe prezanton Maqedonine ne Eurovizion, jo vetem Maqedonine por shqiptaret e Maqedonise. Por Adrijanin s'mund ta quash vetem "djali i baladave", kur i "qante" kenget ritmike me performanca dhe koreografi. Gaxha gjithashtu cilesohet si kercimtar shume i mire dhe performues i talentuar gjithashtu.

Në Nëntor 2001, Adrian Gaxha merr pjesë në Nota Fest 2001 me këngën "Jeto", ku "rremben" votat e jurise dhe te publikut dhe merr çmimin e pare.

Në Qershor 2003, Adrian Gaxha merr pjesë në VFM 2003 me këngën "Capkene", nje klip ku Adriani prezanton vetveten por ku e gjithe rinia e asaj kohe gjen vetveten.

Në vitin 2003, Adrian Gaxha publikon albumin "Luj, Luj, Luj".

Në Maj 2004, Adrian Gaxha merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Shqipes".

Në vitin 2004, Adrian Gaxha publikon albumin "Thuaj Mamit".

Në Janar 2005, Adrian Gaxha merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Ku Je Xhan".

Në Prill 2006, Adrian Gaxha merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "300 Vjet Per Ty".

Në Qershor 2006, Adrian Gaxha merr pjesë në VFM 2006 me këngën "Te Lutem Kthehu", nje balade qe ne ate kohe u cilesua si nje nder baladat me te bukura.

Në vitin 2006, Adrian Gaxha publikon albumin "300 Vjet Per Ty".

Në Maj 2007, Adrian Gaxha & Manjola Nallbani marrin pjesë në Top Fest 4 me këngën "Sensacion Dashurie".

Më datë 28 Gusht 2007, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Magija", në bashkëpunim me Jovan & Vrcak.

Në Nëntor 2007, Adrian Gaxha merr pjesë në Nota Fest 2007 me këngën "Me Mungon". Ky hit thekson potencialin e Adrian Gaxhes dhe definitivisht e vecon Adrijanin si djalin e baladave gjithahstu dhe baladat tjera si Letra, Vlora ime, Vetveten e Mashtroj.

Në Maj 2008, Adrian Gaxha merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Me Mungon".

Në Maj 2008, Adrian Gaxha, Vrcak & Tamara publikojnë videoklipin "Let Me Love You" dhe marrin pjesë në Eurovision 2008.

Në vitin 2008, Adrian Gaxha publikon albumin "300 Godini".

Në Maj 2009, Adrian Gaxha merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Ti Tani", në bashkëpunim me Snow Black. Pas prezantimit ne Eurovizion, Gaxha beri nje tjeter pauze por vera 2009 e rikthen ne Top Fest 6.

Në Dhjetor 2009, Adrian Gaxha merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Ti Tani", në bashkëpunim me Snow Black.

Në Dhjetor 2009, Adrian Gaxha & Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Si Kjo Raki", në bashkëpunim me Dani.

Më datë 26 Gusht 2010, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "Nje Shekull Dashuri". Muzika e këngës u punua nga Selami Kolonja, teksti u shkrua nga Selami Kolonja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Robert Bilbilov. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video.

Në Dhjetor 2010, Adrian Gaxha merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "E Brenduar", në bashkëpunim me BLX.

Në Maj 2010, Adrian Gaxha merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "E Brenduar", në bashkëpunim me BLX.

Në Nëntor 2010, Adrian Gaxha merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Edhe Nje Here".

Më datë 27 Dhjetor 2010, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Tripuvam".

Në Qershor 2011, Adrian Gaxha merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Fundin Tek Une E Ke".

Në vitin 2010, Adrian Gaxha publikon albumin "Brenduar".

Në Nëntor 2011, Adrian Gaxha merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Me Ty".

Në vitin 2011, Adrian Gaxha publikon albumin "Hitet".

Më datë 25 Nëntor 2012, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Ngjyra E Kuqe", në bashkëpunim me Florian Beqiri. Muzika e këngës u punua nga vetë Adrian Gaxha, teksti u shkrua nga Bujar Idrizi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Gaxha. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Adrian Gaxha u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Kënga Magjike 2012 (2012).

Më datë 23 Qershor 2013, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Kjo Zemër", në bashkëpunim me Florian Beqiri. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Adrian Gaxha merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 15 Dhjetor 2013, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Welcome To Prishtina", në bashkëpunim me Florian Beqiri & Skivi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Adrian Gaxha u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), SVFM 2014 (2014).

Më datë 15 Qershor 2014, Adrian Gaxha & Florian Beqiri publikojnë videoklipin "Oj Ti Qik".

Më datë 13 Qershor 2015, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Kalle", në bashkëpunim me Lindon. Teksti u shkrua nga BimBimma. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Adrian Gaxha merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 27 Dhjetor 2015, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Asnihere", në bashkëpunim me Lindon. Me këtë këngë, Adrian Gaxha merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 5 Qershor 2016, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Money", në bashkëpunim me Lindon. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 3 Gusht 2016, Adrian Gaxha & Franques publikon videoklipin "My Girl". Teksti u shkrua nga Soulkid (Uki Latifi). Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Adrian Gaxha & Franques marrin pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 30 Qershor 2017, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Ka Je 2x", në bashkëpunim me Ronela Hajati. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Adrian Gaxha merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 20 Prill 2018, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Lujmi Krejt", në bashkëpunim me Onat. Teksti u shkrua nga Imperialb, Onat. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 19 Dhjetor 2018, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Lady Malena", në bashkëpunim me Vig Poppën. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia.

Më datë 2 Korrik 2019, Adrian Gaxha publikon videoklipin "Ajshe", në bashkëpunim me Enur. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Adrian Gaxha »

Komente 93