Më mbaj mend (për 1 muaj)

Aleksandër Gjoka
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Ditëlindja:
  • 13 Mars
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♓ Peshqit
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  155
Këndon kryesisht: pop pop-rock e lehtë

Aleksandër Gjoka është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Eshte nje kengetar i mirenjohur shqiptar, deri me tani ai ka disa kenge te incizuara por me e njohura nder to eshte "Kuturu" nje kenge shume e bukur e cila degjohet edhe sot. Po ashtu ai eshte pjesmarres i disa edicioneve te festivalit madheshtor "Kenga Magjike".

Në Dhjetor 1990, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Mësues Dhe Shokë".

Në Dhjetor 1992, Aleksandër Gjoka, Manjola Nallbani & Viktor Tahiraj marrin pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Pesha E Fatit".

Në Dhjetor 1992, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "E Bukura".

Në Dhjetor 1993, Grupi X & Aleksandër Gjoka marrin pjesë në Festivali i 32-të në RTSH me këngën "Ecen Ne Shi".

Në Dhjetor 1994, Aleksandër Gjoka & Alma Bektashi marrin pjesë në Festivali i 33-të në RTSH me këngën "Ti Nuk Më Tradhëton".

Në Dhjetor 1995, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Anija Plake".

Në Dhjetor 1996, Redon Makashi, Aleksandër Gjoka & Elton Deda marrin pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Te Pranoj Si Je".

Në Dhjetor 1997, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Paqe Vetvetes".

Në vitin 1999, Grupi X & Aleksandër Gjoka publikojnë albumin "Dite Dimri".

Në Nëntor 2003, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Kuturu".

Në Maj 2004, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Kuturu".

Në Prill 2005, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "I Verber Nen Diell".

Në Nëntor 2008, Aleksandër Gjoka merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Dashurise Se Shkuar".

Më datë 27 Shkurt 2009, Leonard Bombaj & Aleksandër Gjoka publikojnë videoklipin "Kjo Nate Sa Nje Jete (Remix)".

Në Nëntor 2012, Aleksandër Gjoka & Renis Gjoka marrin pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "I Njejti Do Mbetem".

Në vitin 2014, Aleksander Gjoka publikon albumin "The Best".

Më datë 2 Dhjetor 2016, Aleksandër Gjoka publikon videoklipin "Jeta Ime", në bashkëpunim me Stefi Prifti & Endri Prifti.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  Agnnesa  

Komente

Asnjë Koment

Xhaxhai i

Renis Gjokës

Ish-Anëtar i grupit

Grupi X


Më shumë artikuj nga Aleksandër Gjoka »


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet