TEKSTESHQIP

Artan Xhija
Zogjte Shtegetare
Lyrics

Kur vjen pranvera dhe lulet celin, zogjte shtegetare me pershendesin
Dhe une i pyes per Shqiperine se atje larg kam lene dashurine
A e keni pare nje vajze te bukur qe rri tek porta edhe me pret
A ndoshta mua me ka harruar e ka filluar nje tjeter jete
O zog i bukur kendo nje kenge, se thelle ne shpirt une kam nje brenge
kendo nje kenge per shqiperine se atje larg kam lene dashurine
Ref
Jam une kaq larg nga nena ime e pushtoi malli kete zemren time
O nene me fal dhe ti e dashur, qe me prane vetes une sju kam pasur

E morra rrugen ne dhe te huaj dhe nuk mendova se do te vuaj
Me ka marre malli per shqiperine se atje larg kam lene djalerine
Dua te qaj te lehtesohem te pi nje gote per vendin tim
Atje kam lindur edhe jam ritur tani jam vetem ne kete mergim
Ref
Jam une kaq larg nga nena ime e pushtoi malli kete zemren time
O nene me fal edhe ti e dashur qe me prane vetes une sju kam pasur