Më mbaj mend (për 1 muaj)

Fatmira Breçani
  • Vendlindja:
  • Markaj (Tropoje) 
  • Mosha:
  • 60 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Maj 1960
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  662
Këndon kryesisht: popullore folklorike

Fatmira Breçani është këngëtare e njohur. Eshte mbese Puke nga ana e nenes dhe bije Tropoje nga ana e babait. Kendon qe nga vitet e '70 dhe qe aterere jo vetem ka lancuar por edhe ka edituar shume kenge qe konsiderohen pasuri culturore e vendit. Fatmira eshte shquar gjithmone per zerin e saj te vecante dhe e ka ngritur ne nje nivel tjeter pritshmerite per kengen patriotike dhe popullore. Si nxenese e Fatime Sokolit, thuhet qe ajo e ka trashegim kengen Tropojane nga mesuesja e saj, ish-kengetare e fameshme ne te gjitha trojet shqipetare dhe qe eshte nderuar me titullin "Artiste e Popullit". Fatmira ka fituar shume cmime kombetare dhe nderkombetare gjate karrieres se saj 40 vjecare. Disa nga kenget e saj qe vecohen ndermjet qindra kengeve qe ajo ka kenduar jane "Xinxillushe", "E Vogla e Nanes", "Martojme Vllaun", Oj Cike Malesore" e kenduar me artistin e madh Gezim Nika e shume te tjera kenge dhe albume. Ajo eshte dekoruar me cmim presidencial dhe eshte gjithmone e angazhuar me koncerte brenda dhe jashte Shqiperise e Kosoves. Fatmira nder dekada ka perfaqesuar vlerat e muzikes tradicionale shqipatare me motive veriore. Ajo eshte nder vite e pranishme ne koncerte brenda dhe jashte Shqiperise.

Më datë 13 Shtator 2014, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Rreth E Rreth Shqipnisë Etnike". Muzika e këngës u punua nga Kol Susaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edmond Zhulali. Videoklipi u prodhua nga kompania Focus Production.

Më datë 18 Janar 2016, Fatmira Breçani & Agnesa Breçani publikojnë videoklipin "Vllaun Sot Martojme".

Më datë 5 Tetor 2016, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Mindili I Bardhe". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga Swart Production.

Më datë 4 Janar 2017, Fatos Ahmati & Fatmira Brecani publikojnë videoklipin "Dy Bylbyla Jan Bashku".

Më datë 20 Maj 2017, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Dashuri E Permallim".

Më datë 30 Qershor 2018, Maya & Fatmira Brecani publikojnë videoklipin "Kenga Jone". Muzika dhe teksti u shkrua nga Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Chill Pro.

Më datë 9 Nëntor 2018, Abedin Zenuni & Fatmira Brecani publikojnë videoklipin "Per Ju Do Te Kendojme", në bashkëpunim me Ervin Gonxhi.

Më datë 6 Korrik 2020, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Çik Tropoje". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Alban Arifi.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  

Komente

5

Nëna e

Agnesa Breçanit

Instagrami

Zyrtar

Shto profile

të tjera

Më shumë artikuj nga Fatmira Breçani »


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet