A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hashim Shala

Vendlindja: Verbofc  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 81 Vjeç
Ditëlindja: 15 Shkurt 1936
Shenja e Horoskopit: ♒ Ujori

Këndon kryesisht: Popullore Rapsodike

Hashim Shala është një këngëtar i njohur. Hashim Shala u lind në Verbofc të Drenicës nga një familje bujare me traditë kombëtare. Qysh si femijë, e pastaj në rini e më vonë në moshen e pjekurise i fjeti në zemër të kënduarit e melodise popullore në solo si dhe së bashku me vëllezerit e tij: Mustafën, Hysenin dhe Habibin.
Kjo dashuri ndaj këngës, jo vetem se u zgjerua, kështu ky këngetar tani filloj të këndoj edhe me mikun e ti Tahir Drenicen. Kënga dhe koloriti i zërit të tyre hyri ne çdo vatër, madje dhe te paharrueshme. Ky gjatë periudhes shumë vjeçare të shoqërimit te tij me kangen, duke marre pjese në shumë manifestime e festivale të vendit dhe jashtë, u kurorzua me mirënjohje e shpërblime të niveleve më te larta, si ajo në Minhen të Gjermanisë, Danimarkë, Bruksel, në New York e Çikago të Amerikës. Deri më tani komponoj 169 këngë, nxorri disa albume muzikore si dhe botoi 3 blej. Ky është bleni i katërt me radhë. Edhe këto këngë që i keni në dorë janë të inçizuara në pllaka të gramafonit , në audiokaseta dhe videokaseta. Jeton dhe vepron në Prishtinë.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  36


teksteshqip.com © 2007 - 2018