Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ilir Shaqiri - Poçari Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  145Vajta në Stamboll
të bëj pazar
dhe për kujtim të blej një vazo balte,
- Paqe dhe selam, ustah poçar
dhe vazon më të mirë
per mua nje e pate.

Vazoja nga dora se ç'më ra
dhe m'u bë njëzet e pesë copë
m'erdhi rrotull deti Marmara
dhe dyqani turk m'u hap si gropë...

Pa me shau poçari rëndë turqisht,
unë shqip ja ktheva n'mend i rashë
për çudi, poçari nuk u ligsht
veç dy pika lot në sy ja pashë.

Mos u çmend ky turk, ky qerrata
unë e shaj e ai me duar më qafë
vazo tjetër mori në dyqan
dhe më tha: Më shaj pash besën prapë

Pshëretiu dhe unë tha jam shqiptar
shqip vëlla ti shamë edhe një herë,
fjala shqipe s'blihet në pazar,
në dyqan ka kohë që s'e kam ndjerë...

Vazoja nga dora se ç'më ra
dhe m'u bë njëzet e pesë copë
m'erdhi rrotull deti Marmara
dhe dyqani turk m'u hap si gropë...

Pa me shau poçari rëndë turqisht,
unë shqip ja ktheva n'ven i rashë
për çudi, poçari nuk u ligsht
veç dy pika lot në sy ja pashë.

Mos u çmend ky turk, ky qerrata,
unë e shaj e ai me duar më qafë
vazo tjetër mori në dyqan
dhe më tha: Më shaj, pash besën, prapë.

Se edhe unë si ti, tha jam shqiptar
shqip vëlla ti shamë edhe një herë,
fjala shqipe s'blihet në pazar,
në dyqan ka kohë që s'e kam ndjerë...

Iken nga dyqani burra e gra
Unë edhe poçari tjetër skishte
Vazo tunde detin Marmara
Vazo dhe pocari shqip po fliste...


Ky tekst u dërgua nga  gressa   leutrimiIlir Shaqiri
Renditja: Top 200
Publikimi: 01/12/2001
Muzika: Naim Gjoshi
Teksti: Dritero Agolli


Ilir Shaqiri - Poçari
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Poçari".
3. Video është e këngës "Poçari", por nuk këndohet nga Ilir Shaqiri.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.

8

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORYMë Shumë Këngë Nga Ilir Shaqiri:


Komente 0