A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #


Tema: Poezi Për Fëmijët

Një Gjethe E Vetmuar

Një gjethe në oborrin tim
shiu e rreh papushim.


Vjen era në ajër e ngre,
prapë e rrëzon përdhe.


Ajo dridhet ashtu e zbehtë
litarë shiu bien nga retë.


Një gjethe lëkundet e vetme,
e vështroj dhe them me vete:


“Vjeshta me gjethen mban mëri
sepse larg shoqeve ajo rri”.


Gjethet në pemë po bisedojnë,
vjeshta gjethen e vetmuar qorton.Mars 1987

- Irma Kurti


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  13

teksteshqip.com © 2007 - 2018