Më mbaj mend (për 1 muaj)

Jolanda Dhamo
  • Vendlindja:
  •  
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  110
Këndon kryesisht: e lehtë

Jolanda Dhamo është këngëtare e njohur. Edhe pse kur ajo u ngjit në skenë në vitin 1981 ishte vetëm 16 vjeçe, atëherë bukuria dhe trupi i gjatë ishin një plus për të, si për të gjitha këngëtaret e vërteta. Ka qenë e privilegjuar dhe ndër këngëtaret më të mira në atë kohë, dhe aktualisht ka arritur të zgjerojë repertorin e saj me shumë këngë të lehta, popullore e ritmike për sa i perket muzikës. Ka qenë një femër me shumë humor, por ajo vetë ka pohuar se jeta e vështirë e një artisteje në emigracion e ka ndryshuar disi. U largua nga Shqipëria në vitin ’91, si shumë shqiptarë të tjerë dhe për 10 vite nuk shkeli fare në Shqipëri, aq sa shumë këtu menduan se ajo e kishte ndërprerë karrierën muzikore. Gjatë këtyre viteve, ajo pohon se ka vazhduar të këndojë në Zvicër, Gjermani e Londër. Rikthimin e parë e bëri me një album dhe disa të tjerë. Edhe pse është e pranishme në Shqipëri, Jolanda shprehet se këto do të jenë rikthime të shkurtra profesionale, pasi vendbanimi i saj do të vazhdojë të jetë Athina, ku jeton me bashkëshortin dhe djalin e tyre.

Në Dhjetor 1981, Jolanda Dhamo merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "Vogëlushët".

Në Dhjetor 1981, Pellumb Elmazi & Jolanda Dhamo marrin pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "Vitet E Rinise".

Në Dhjetor 1982, Pellumb Elmazi & Jolanda Dhamo marrin pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Rruga Jonë".

Në Dhjetor 1984, Jolanda Dhamo merr pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "U Rrita Me Ty".

Në Mars 1985, Jolanda Dhamo merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1985 me këngët "Ylli I Marsit" dhe "Partizani Dhe Fëmija".

Në Dhjetor 1985, Jolanda Dhamo & Pellumb Elmazi marrin pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën "Ciltersi".

Në Prill 1989, Jolanda Dhamo & Alfred Ngjela marrin pjesë në Kur Vjen Pranvera 1989 me këngën "Kur Do Zemra Stinët Ndërron".

Në Prill 1990, Jolanda Dhamo & Alfred Ngjela marrin pjesë në Kur Vjen Pranvera 1990 me këngën "Mall Rinie".

Në vitin 2002, Jolanda Dhamo publikon albumin "Deti Dhe Kurbeti" (EUROSTAR), i cili shenoi dhe rikthimin e saj te bujshem. Jolanda bashkepunoi me emra te njohur te muzikes shqiptare si: Edmond Zhulali, Genti Lako e shume te tjere.

Në vitin 2003, Jolanda Dhamo publikon albumin "Per Mua Je" (F@F), ku ajo theu tabu me kengen "Genjeshtari", kenge e cila u be hit i atij viti. Ky album erdhi ne bashkpunim me kompozitorin Fabian Asllani dhe pati nje duet me kengetarin Edi Duro. Po ne kete vit, Jolanda merr pjese ne spektaklin: "Hiti i kenges popullore", realizuar nga Shijak TV, me kengen "Hajde djalo".

Në vitin 2005, Jolanda Dhamo publikon albumin sensacional "I Lodhuri" nen ekskluzivitetin e EUROSTAR. Ky album paraqitet me dy videoklipe te cilat jane:
"Dashuria nuk eshte loje" (duet me kengetarin Gena) dhe "Me fal une te them", nje balade me kompozim te Gramoz Kozelit dhe tekst te Gjergj Jorgaqit, realizuar nga BBF Studio. Ky album permban 13 kenge, ku Jolanda ka bashkepunuar me kompozitoret me te mire sic jane: Gramoz Kozeli, Gjergj Jorgaqi, Fabian Asllani, Fatmir Boshnjaku e te tjere.

Ne vitin 2006, Dhamo hedh ne treg klipin: "Vetmia flet", realizuar po prap nga BBF Studio.

Do te ishte viti 2008 ai qe do te shenonte rikthimin e Jolandes. Ajo do te shfaqej me kengen e saj me te re: "Jeto me hijen tende", realizohej nga MAX Production.

Në Maj 2010, Jolanda Dhamo merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Larg Je Ti".

Në vitin 2010, Jolanda Dhamo & Sabiani publikojnë videoklipin "Nene dhe zot", nje balade e shkelqyer, ndonese shume e dhimbsur, kushtuar nenes se saj. Kjo kenge beri per vete shume njerez. E vecanta e kesaj kenge do te ishte bashkepunimi me tezen e saj, zonjen e madhe te artit: Tinka Kurti. Po ne kete vit ajo vjen me nje bashkepunim rigoros me kengetarin e mirenjohur Sabian, me kengen: "Ku humbe dashuri".

Më datë 11 Shtator 2011, Jolanda Dhamo publikon videoklipin "Sa Me Mungon". Nje ndryshim rryme, ku Lola prezantohet me nje kenge te zhanrit HOUSE te realizuar ne Zvicer.

Ne vitin 2012, dalin dy kenge te reja ne bashkepunim me produksionin muzikor te Gjergj Jorgaqit. Keto kenge jane "Ti s'je mbreti im" dhe "Dhimbje dhe lot", kenge kushtuar nje personi i cili nuk jeton me. Kjo kenge erdhi gjithashtu dhe nen interpretimin e mrekullueshem te Tinka Kurtit.

Më datë 29 Korrik 2013, Jolanda Dhamo publikon videoklipin "Deluzion". Kenge ne te cilen Lola, shfaqet me e fresket dhe me energjike se kurre. Klipi i kesaj kenge u realizua nga MAX Production, ku ne pah dilnin pamje te ndryshme magjepsese.

Më datë 2 Dhjetor 2014, Jolanda Dhamo publikon videoklipin "Lejla". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Rozana Radi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gramoz Kozeli, De Vox. Kenga eshte pelqyer shume dhe ne pah te klipit realizuar nga SWART Production del si element nderthurja e fantazise midis veshjes se Jolandes, atmosferes se ambjenit dhe atmosferes se vete kenges.

Më datë 26 Mars 2016, Jolanda Dhamo publikon videoklipin "Falja".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  Eliosshuli  

Komente

Asnjë Koment


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Jolanda Dhamo »


Komente mbi këtë artist