Luana Vjollca
Luana Vjollca
Luana Vjollca
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 33 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 2 Shtator 1991
  • Horoskopi:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Luana Vjollca është këngëtare e njohur. Luana Vjollca është e njohur si moderatore në programe të ndryshme, në një nga televizionet publikë, shqipfolës dhe si këngëtare. Syri i publikut e kapi fillimisht në daljen e saj si velinë e programit investigativ “Fiks Fare“ në vitin 2007. Më pas do të vazhdonte karrierën si moderatore në shumë emisione si “Summer Fest”, “Top Fest”, “E Diell” dhe do t`i rikthehej edhe muzikës, pasionit të hershëm. Në sezonin televiziv që sapo u mbyll, Luana pati emisionin e saj Prime Time në Top Channel, “Pa limit”. Fëmijërinë e kaloi në Tiranë, aty ku ende jeton. Edhe pse publiku e mban mend fillimisht si velinë, më pas moderatore dhe vitet e fundit edhe si këngëtare, në fakt radha nuk është e tillë. Luana e ka nisur fillimisht me muzikën karrierën e saj, vetëm se asokohe ishte ende fëmijë. I ka provuar herët ethet e një kompeticioni kur u ngjit në skenë në Festivalin e Fëmijëve bashkë me Marinën, motrën e saj. Luana ka studiuar kanto për dy vite, që kur ishte 9 vjeçe dhe më pas 1 vit studioi kitarë dhe 1 vit violinë. Për studime të larta do të zgjidhte diçka larg artit siç është ekonomia. Në vitin 2014 përfundoi studimet Master në Ekonomi. Kulmin e karrierës në televizion do ta shënonte "Pa Limit". Programi i humorit do të shfaqej Prime Time, nën moderimin e Luana Vjollcës përgjatë gjithë sezonit televiziv të 2017-ës. Emisioni derivoi nga një rubrikë e programit të së dielës, “E Diell” dhe u transmetua si një program më vete. Edhe në “E Dielli” rubrika moderohej nga Luana. Në të njëjtin program moderatorja ndër vite ka pasur rubrika të ndryshme si “Të Çmendur Pas” dhe “Dueli i Heshtur” të realizuar gjatë sezoneve 2015-2016. Është e gjatë lista e pjesëmarrjes në programe të ndryshme, në të cilat më së shumti ka qenë protagoniste. Në programe si “Top Fest” dhe “Summer Fest” ka qenë e shoqëruar në bashkëprezantim nga e motra, Marina. Në kompeticionin muzikor “Top Fest”, ka prezantuar nga viti 2010 në 2014-ën, kurse në “Summer Fest” nga viti 2012 në vitin 2015, pra për 4 sezone radhazi. Për 6 vite Luana dilte çdo mbrëmje pas edicionit qëndror të lajmeve në “Top Channel” për të prezantuar motin, nga 2009-ta deri në 2015-ën. Luana ka qenë për 2 vite imazh i “Digitalb” dhe i disa kompanive të tjera, por për kontrata afatshkurtra. Karriera e saj muzikore është e pasur me videoklipe.

Në vitin 2013, Luana Vjollca publikon këngën "Tërbohu".

Më datë 5 Mars 2014, Luana Vjollca publikon videoklipin "Askush S’do Ta Besojë". Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Olti Curri. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Luana Vjollca merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 22 Korrik 2014, Luana Vjollca publikon videoklipin "Luanët", në bashkëpunim me Dj Blunt & Real 1.

Më datë 14 Mars 2015, Luana Vjollca publikon videoklipin "E Jemja". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, Stash, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang, Stash. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 20 Korrik 2015, Luana Vjollca publikon videoklipin "Tirana Lifestyle", në bashkëpunim me Getoar Selimi. kënga pati një impakt të fuqishëm te njerëzit, aq sa do të shndërrohej në një shprehje të përditshmërisë titulli i kësaj kënge.

Më datë 17 Qershor 2016, Luana Vjollca publikon videoklipin "Ai". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Getoar Selimi.

Më datë 23 Nëntor 2016, Luana Vjollca publikon videoklipin "Je Veç Ti". Muzika e këngës u punua nga Cricket, teksti u shkrua nga Yll Limani. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 12 Korrik 2017, Luana Vjollca publikon videoklipin "Benzina". Me këtë këngë, Luana Vjollca merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 8 Qershor 2018, Luana Vjollca publikon videoklipin "Mi Dhe Flake Mallit Tim", në bashkëpunim me Bujar Qamili.

Më datë 20 Korrik 2018, Luana Vjollca publikon videoklipin "Vetem Ty".
Më datë 15 Shkurt 2019, Luana Vjollca publikon videoklipin "Boll U Bo Tu Vujt" dhe është kujdesur vetë për tekstin e këngës. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Shkumbin Nebihu.

Në Maj 2019, Luana Vjollca merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Mi Dhe Flake Mallit Tim", në bashkëpunim me Bujar Qamili.

Më datë 4 Maj 2019, Luana Vjollca publikon videoklipin "Sonte", në bashkëpunim me Danin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Bini Nebihu.

Më datë 10 Qershor 2019, TNT publikojnë videoklipin "Moj Bjondine Me Syte E Zi", në bashkëpunim me Luana Vjollcën. Muzika e këngës u punua nga Nexhat Macula, teksti u shkrua nga Nexhat Macula & Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Bini Nebihu & Nurteel. Bendi ka ripërpunuar këngën dhe e ka risjell për fansat dhe publikun e gjerë, ku pjesëmarrëse është edhe këngëtarja, Luana Vjollca, e cila ka falënderuar grupin mundësinë e dhënë dhe ka kujtuar një rast që e lidh me nënën dhe të motrën, Marinën. “Faleminderit Grupit TNT për këtë ftesë të më ofrohet kjo këngë legjendare që tërë jetën e kam kënduar e dashur shumë fortë. Është nder për mua! Unë, motra dhe mami ia kemi dedikuar gjithmonë këtë këngë njëra-tjetrës”, ka shkruar ndër të tjerash Luana në Instagram.

Më datë 13 Korrik 2019, Luana Vjollca publikon videoklipin "Yalla Habibi", në bashkëpunim me Faydee. Teksti i këngës u shkrua nga Faydee, Luana Vjollca & Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa orkestrimi u punua nga RZON. Produksioni audio u realizua nga Bini Nebihu & Dj Cekic.

Më datë 2 Shtator 2019, Luana Vjollca publikon videoklipin "Ti Amo". Kënga është punuar në të githë komponentet e saj nga RZON. Videoklipi u prodhua nga kompania XL Films.

Më datë 26 Tetor 2019, Luana Vjollca publikon videoklipin "Krejt Çka T'mungon (Golden Eagle)".

Më datë 18 Mars 2020, Luana Vjollca publikon videoklipin "Pa Panik". Teksti i këngës u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Čekic.

Më datë 14 Gusht 2020, Luana & Jay Santos publikojnë videoklipin "Locos". Videoklipi u prodhua nga kompania Pro Video.

Më datë 18 Qershor 2021, Luana Vjollca publikon videoklipin "1 Mije Vjet". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Yll Limani.

Më datë 12 Maj 2022, Luana Vjollca publikon videoklipin "Si Njerëz". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Fatjon Miftari & Yll Limani. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 19 Maj 2022, Luana Vjollca publikon videoklipin "Trauma". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Fatjon Miftari & Yll Limani. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Darko Dimitrov & Armend Rexhepagiqi.

Më datë 2 Qershor 2022, Luana Vjollca publikon videoklipin "Isha". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Fatjon Miftari & Yll Limani. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 18 Qershor 2022, Luana Vjollca publikon videoklipin "A Me Ra". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Fatjon Miftari & Yll Limani. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Darko Dimitrov.

Në vitin 2022, Luana Vjollca publikon albumin "Thuaje".

Më datë 6 Korrik 2022, Luana Vjollca publikon videoklipin "Nuk O Ka Ma Qete", në bashkëpunim me Mc Kreshën. Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Fatjon Miftari & Yll Limani. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 22 Korrik 2022, Rayvanny publikon videoklipin "Pele Pele", në bashkëpunim me Luana Vjollcën.

Më datë 30 Mars 2023, Luana Vjollca publikon videoklipin "Zemrën Ta Vodha", në bashkëpunim me Bardhin. Videoklipi u prodhua nga kompania Pro Video.

Më datë 12 Korrik 2023, Bardhi, MatoLale & Luana Vjollca publikojnë videoklipin "Shtinja Flakën", në bashkëpunim me MatoLale. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Bardhi Idrizi & MatoLale kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Luana Vjollca »

Komente 82