Lyrical Son
Lyrical Son
Lyrical Son
 • Emri i vërtetë:
 • Festim Arifi
 • Vendlindja:
 • Prishtinë
 • Jeton në
 • Kosovë
 • Mosha:
 • 40 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 28 Janar 1984
 • Horoskopi:
 • ♒ Ujori
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Lyrical Son është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Festim Arifi, i njohur më mirë me emrin Lyrical Son, është një reper kosovar shqiptar etnik nga kryeqyteti i Kosves, Prishtina. Ai është një nga më të suksesshmit nga hip hop artistët në Kosovë. Profesori i anglishtes ne shkollen fillore i shkroi ne fletore komentin: “Nice Lyrics, Festim" dhe ketu lindi ideja e emrit "Lyrical Son". Inspirimin per tekste FESTIMI i merr nga jeta e perditshme. Eksperienca e pare ne muzike vjen ne vitin 1993 me kengen "Pappa was a rollin stone (rap version)" bashke me shoket e fillores. Por ne vitin 1997, Lyrical Son fillon te shkruaj tekstet e para rap dhe incizimi i pare profesional erdhi mbas luftes ne vitin 1999 me grupin "Gjurma e Nates". Gjeja qe e urren me se shumti eshte muzika 'Tallava' dhe kete e shpreh edhe ne kengen ne bashkpunim me Mc Kreshen - "Fuck Tallava".

Karriera solo e Festimit nis prej vitit 2005 me Gramafon Ent. me te cilet Lyrical Son njihet pej femijerise.

Në Janar 2003, Mad Lion merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2003 me këngën "Ende", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në Nëntor 2003, Etno Engjujt marrin pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Natë (Shake Shake)", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në Janar 2005, Mad Lion merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Hot Festival", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në Shtator 2005, Lyrical Son merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Respekt (Kllap)".

Në Prill 2006, Big Mama & Lyrical Son marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Ti Vozit Me Mire Se Une".

Në Prill 2006, Arta Bajrami merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Ndoshta Dhe Te Dua", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në Shtator 2006, Lyrical Son & Mad Lion marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Rram".

Në Maj 2008, Etno Engjujt merr pjesë në VFM 2008 me këngën "All Night", në bashkëpunim me Lyrical Son, KAOS & Besnik Qaka.

Më datë 9 Shkurt 2008, Mirsa publikon videoklipin "Pun E Madhe!", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në Dhjetor 2008, Lyrical Son merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Sexy Linda".

Më datë 6 Dhjetor 2008, Lyrical Son publikon videoklipin "Mu Bo Estrad".

Në vitin 2008, Lyrical Son publikon albumin "Recept".

Në Maj 2009, Blero merr pjesë në VFM 2009 me këngën "La Vida Loca (Remix Me Dosta)", në bashkëpunim me Skillz, KAOS, Mc Kresha, Lyrical Son & F-Kay.

Më datë 27 Qershor 2010, Newporn publikojnë videoklipin "Shihem Prap", në bashkëpunim me Lyrical Son. Me këtë këngë, Newporn marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 2 Korrik 2010, Lyrical Son publikon videoklipin "Tabullarasa". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Lyrical Son merr pjesë në Zhurma Show 2010 në vitin 2010.

Më datë 12 Korrik 2010, Lyrical Son publikon videoklipin "Souljah", në bashkëpunim me Mc Kresha & Noga.

Më datë 6 Shkurt 2011, Samanta Karavella, Big Basta & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Start". Me këtë këngë, Samanta Karavella, Big Basta & Lyrical Son marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 17 Gusht 2011, BimBimma publikon videoklipin "Ska Kufi", në bashkëpunim me Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, BimBimma u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), VFM 2012 (2012).

Më datë 3 Shtator 2011, Lyrical Son publikon videoklipin "Pse T'fola". Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Lyrical Son merr pjesë në VFM 2012 në vitin 2012.

Më datë 12 Tetor 2011, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Kon Pe Shan Me Non", në bashkëpunim me Singullar. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Mc Kresha & Lyrical Son u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), Zhurma Show 2011 (2011).

Në Qershor 2012, Mc Kresha & Lyrical Son marrin pjesë në VFM 2012 me këngën "Hip Hopin E Du".

Në vitin 2011, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë albumin "Për Inati T'njoni Tjetrit".

Më datë 22 Shkurt 2012, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Not U (Remix)". Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 6 Maj 2012, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Nuk Ini Gangsta Vs Untouchable".

Më datë 14 Qershor 2012, Lyrical Son publikon videoklipin "Qellimi". Me këtë këngë, Lyrical Son u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Zhurma Show 2012 (2012).

Më datë 15 Gusht 2012, Lyrical Son & ergeNR publikojnë videoklipin "La Pintamilja".

Më datë 15 Dhjetor 2012, Klan Kosova & Friends publikojnë videoklipin "Ne Kemi Një Vend".

Më datë 23 Shkurt 2013, Sajk N Fatal publikon videoklipin "Shqiptart E Pare N Hane", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Më datë 23 Mars 2013, Dj Flow publikojnë videoklipin "Çele Çadren", në bashkëpunim me Lumi B, Mc Kresha & Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Dj Flow u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013).

Më datë 7 Qershor 2013, Butch publikojnë videoklipin "Para", në bashkëpunim me Mc Kresha, KeepMan & Lyrical Son.

Më datë 6 Korrik 2013, Lyrical Son publikon videoklipin "Mos Shko", në bashkëpunim me Nuke. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative.

Më datë 20 Korrik 2013, Lyrical Son publikon videoklipin "Me Ta Pyl", në bashkëpunim me Mc Kresha. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Lyrical Son merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 14 Gusht 2013, Lyrical Son publikon videoklipin "Special", në bashkëpunim me Mc Kresha.

Më datë 14 Dhjetor 2013, Lyrical Son publikon videoklipin "Rock N Roll Star", në bashkëpunim me Ergenr. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative.

Më 17 Gusht 2013, Lyrical Son publikon albumin "Zimasamshevy" me 25 kenge. Ai zgjedh pikerisht kete emer sepse ai e kosideron veten si miza mash veshi per cdo reper ne Kosove.

Më datë 22 Mars 2014, Capital T publikojnë videoklipin "Facedown", në bashkëpunim me 2po2 & Lyrical Son.

Më datë 31 Gusht 2014, 2po2 publikojnë videoklipin "Prishtinali", në bashkëpunim me Dj Blunt, Lumi B, Lyrical Son, Capital T, Real 1, Mixey & Dj Flow. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 7 Tetor 2014, Etnon publikon videoklipin "Shqip Dance", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Më datë 1 Nëntor 2014, Mc Kresha publikojnë videoklipin "Beat Murderer", në bashkëpunim me KeepMan & Lyrical Son.

Më datë 12 Prill 2015, Lyrical Son publikon videoklipin "A Thu Kush". Muzika e këngës u punua nga Lyrical Son, Big Bang, teksti u shkrua nga vetë Lyrical Son, ndërsa për orkestrimin u kujdes Stash. Videoklipi u prodhua nga Vissound Media.

Më datë 17 Korrik 2015, BimBimma publikon videoklipin "They Don't Know", në bashkëpunim me Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 6 Janar 2016, Lyrical Son publikon videoklipin "Hey Hey Hey".

Më datë 22 Maj 2016, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Ky Tipi". Me këtë këngë, Mc Kresha & Lyrical Son marrin pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 10 Qershor 2016, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Hip-Hop", në bashkëpunim me Ledri.

Më datë 1 Korrik 2016, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Thirri Krejt Shoqet", në bashkëpunim me KeepMan.

Më datë 29 Korrik 2016, Lyrical Son publikon videoklipin "I Re Pishmon".

Më datë 19 Gusht 2016, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Spo Ma Nin".

Më datë 19 Gusht 2016, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Jeni Marre".

Më datë 18 Dhjetor 2016, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "A T'merr Malli", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Më 10 Qershor 2016, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë albumin "Rapsodët N'rap T'sotit". Në këtë album ka sjelle disa bashkepunime me repere te tjere shqiptare. Ky album është albumi i parë shqiptar i shitur ndërkombatrisht, duke zënë vendin e parë në disa vende të Evropës për shitje.

Më datë 9 Korrik 2017, Lyrical Son & Mc Kresha publikojnë videoklipin "Hey Girl".

Më datë 5 Gusht 2017, Ronela Hajati & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Sonte".

Më datë 4 Tetor 2017, Capital T publikojnë videoklipin "Pa Cenzure", në bashkëpunim me Lyrical Son & Vig Poppa. Për orkestrimin u kujdes Mixey.

Më datë 10 Nëntor 2017, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Duqa Mi Duqa". Teksti u shkrua nga Mc Kresha, Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative.

Më datë 11 Maj 2018, Lyrical Son, Blleki, Mc Kresha publikojnë videoklipin "Rruga Nclub".

Më datë 13 Maj 2018, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Anderr", në bashkëpunim me Lyrical Son. Teksti u shkrua nga Lyrical Son, Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 5 Qershor 2018, Ledri Vula & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Princess Diana". Muzika e këngës u punua nga Big Bang (Arbër Gjikolli), teksti u shkrua nga Ledri Vula, Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga Supercut.

Më datë 12 Korrik 2018, Lyrical Son publikon videoklipin "Mafia Shqip", në bashkëpunim me Mc Kresha.

Më datë 31 Janar 2019, Lyrical Son, Ledri Vula & Mc Kresha publikojnë videoklipin "Menemadhe" dhe janë kujdesur vetë për tekstin e këngës.

Më datë 16 Shkurt 2019, Lluni & Lyrical Son publikojnë videoklipin "JBMTQR". Teksti i këngës u shkrua nga Lluni & Lyrical Son, ndërsa orkestrimi u punua nga K-Master. Produksioni audio u realizua nga K-Master & Strike Beatz.

Më 17 Shkurt 2019, Mc Kresha & Lyrical Son, në bashkëpunim me dy producentët e PINT, K-Master dhe StrikeBeatz, publikojnë albumin "United State Of Albania".

Në Maj 2019, Lyrical Son, Ledri Vula & Mc Kresha marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 19 me këngën "Menemadhe".

Më datë 19 Maj 2019, Kida publikon videoklipin "Deja Vu", në bashkëpunim me Lyrical Son dhe kënga e tyre është ritmike e zhanrit RnB. Muzika është punuar nga K-Master, gjersa për vargjet e tekstit janë kujdesur Lyrical Son dhe Erno. “Deja Vu” vjen e vizualizuar edhe me një klip mjaft të veçantë dhe veror, në të cilin dyshja shfaqen mjaft me stil. Për anën vizuale është kujdesur regjisori Alban Selimaj.

Më datë 21 Korrik 2019, Semiautomvtic, Lyrical Son & Mc Kresha publikojnë videoklipin "Private". Muzika e këngës u punua nga Semi Automatic, teksti u shkrua nga Mc Kresha, Lyrical Son & Semi Automatic, ndërsa për orkestrimin u kujdes K-Master. Videoklipi u prodhua nga kompania Pinkmoon Creative.

Më datë 5 Gusht 2019, Tayna, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Pasite".

Më datë 18 Gusht 2019, Lluni publikon videoklipin "Rick Ross", në bashkëpunim me Lyrical Son & Mc Kreshën. Muzika e këngës u punua nga Erno, teksti u shkrua nga Lluni, Mc Kresha & Lyrical Son, ndërsa për orkestrimin u kujdes K-Master. Videoklipi u prodhua nga kompania Pinkmoon Creative.

Më datë 2 Prill 2020, Ledri Vula, Lyrical Son & Singullar publikojnë videoklipin "100".

Më datë 11 Korrik 2020, Lyrical Son & Mc Kresha publikojnë videoklipin "Ajo Po Don". Teksti i këngës u shkrua nga Lyrical Son & Mc Kresha.

Më datë 15 Korrik 2021, Lyrical Son & Mc Kresha publikojnë videoklipin "Dilem Jasht".

Më datë 8 Gusht 2021, Dafina Zeqiri publikon videoklipin "Llafe Llafe", në bashkëpunim me Lyrical Son. Muzika e këngës u punua nga Dafina Zeqiri, ndërsa teksti u shkrua nga Elinel & Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia.

Më datë 26 Dhjetor 2021, Lumi B publikon videoklipin "Maje", në bashkëpunim me Mc Kresha & Lyrical Son. Teksti i këngës u shkrua nga Lumi B, Lyrical Son & Mc Kresha. Produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Në vitin 2022, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë albumin "Muzikë E Alltisë".

Më datë 12 Janar 2022, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Hotel Mahalla".

Më datë 13 Prill 2022, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Ndalma", në bashkëpunim me Lyrical Son. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Alban Skënderaj & Lyrical Son kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Në Maj 2022, Alban Skënderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Ndalma", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Më datë 14 Korrik 2022, Elinel & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Benzo". Teksti është shkruar në bashkëpunim nga Elinel & Lyrical Son, teksa për arranzhimin e këngës u kujdes PllumB. Produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 22 Shtator 2022, Besa & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Si Kalama". Muzika e këngës është sjellë e punuar në bashkëpunim nga Besa Kokëdhima & Elvana Gjata.

Më datë 27 Janar 2023, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Hustle Për Burek", në bashkëpunim me Lumi B. Teksti është shkruar në bashkëpunim nga Mc Kresha, Lumi B & Lyrical Son, teksa për arranzhimin e këngës u kujdes Big Bang (Arbër Gjikolli). Videoklipi u prodhua nga kompania Fati.Tv.

Më datë 30 Janar 2023, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Shottas n'BMW". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku për tekstin punuan Mc Kresha & Lyrical Son, ndërsa orkestrimin e përgatitën Mixey & Apollo. Videoklipi u prodhua nga Fati.Tv, ndërsa produksioni audio u realizua nga PINT.

Më datë 2 Shkurt 2023, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Süße", në bashkëpunim me Dafina Zeqirin. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku për tekstin punuan Mc Kresha, Lyrical Son & Dafina Zeqiri, ndërsa orkestrimin e përgatitën Strike Beatz & K-Master. Videoklipi u prodhua nga Fati.Tv, ndërsa produksioni audio u realizua nga PINT.

Në vitin 2023, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë albumin "Muzikë Me Qalldis'".

Më datë 8 Shkurt 2023, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Thug Livin'". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Mc Kresha & Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga Fati.Tv, ndërsa produksioni audio u realizua nga PINT.

Më datë 15 Shkurt 2023, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Jerëm". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Mc Kresha & Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga Fati.Tv, ndërsa produksioni audio u realizua nga PINT.

Më datë 1 Korrik 2023, Agon Amiga & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Kaluese". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Agon Amiga & Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga kompania XL Films.

Më datë 25 Korrik 2023, Ledri Vula & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Omel". Videoklipi u prodhua nga kompania Supercut.

Më datë 17 Gusht 2023, Kida publikon videoklipin "Fluturu", në bashkëpunim me Mc Kresha & Lyrical Son. Kënga është kompozuar nga BigDeal Records, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Mc Kresha, Lyrical Son & Elinel. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga BigDeal Records.

Më datë 24 Dhjetor 2023, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Shake It (Kanga E Drake)". Teksti është shkruar në bashkëpunim nga Mc Kresha & Lyrical Son, teksa për arranzhimin e këngës u kujdes Strike Beatz. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia.

Më datë 1 Shkurt 2024, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Zemra E Saj", në bashkëpunim me Majk. Kënga është kompozuar nga Strike Beatz, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Mc Kresha, Lyrical Son & Majk.

Në vitin 2024, Mc Kresha & Lyrical Son publikojnë albumin "1618".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Valza0011 Valza0011  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Lyrical Son »

Komente 75