TEKSTESHQIP

Mariola Kaçani & Jurgen Kaçani
Kolazh Jugu 2 2019
Lyrics

Kush e do te jete bujare
ta mare gruan shkodrane}2x

Goje embel si sheqeri
ta mare gruan nga Fieri}2x

I mjeri ne rame ne krua,
per nje grua te mire grua
te jete e mire per mua]2x

Kush do qe te mare grua
te vije te me pyese mua}2x

Kush do llafe nat per nate
le ta mare ne Berate}2x

Kush do qe te kete shume paje le ta
mare ne Kavaje}2x

I mjeri ne rame ne krua,
per nje grua te mire grua
te jete e mire per mua]2x

Kush do qe te mare grua
te vije te me pyese mua}2x

Qe tja dije kesaj bote
le ta mare Sarandjote}2x

E te paster porsi bora
ta mare gruan nga Vlora}2x

I mjeri ne rame ne krua,
per nje grua te mire grua
te jete e mire per mua]2x

Kush do qe te mare grua
te vije te me pyese mua}2x

Bere posht nga salica
zog o zog me ze te holle
beree posht nga salica
duke mbledhur konopica
zog o zog me ze te holle
duke mbledhur konopica
zog o zog me ze te te holle

Vajze vajze ku vete moj vajze
o vajze moj vajze rrritu pak moj vajze
vajze vajze ku vete moj vajze
vajze vajze e rritu pak moj vajze

i thashe babait martome
zog o zog me ze te holle
i thashe babait martome
zog o zog me ze te holle
sa te dali bari njome
zog o zog me ze te holle
opo sa te dali bari njome
zog o zog me ze te holle

Vajze vajze ku vete moj vajze
o vajze moj vajze rrritu pak moj vajze
vajze vajze ku vete moj vajze
vajze vajze e rritu pak moj vajze

un do te martonem vete
zog o zog me ze te hollle
e un do te martonem vete
zog o zog me ze te holle
ta mare te shkojme perjete
zog o zog me ze te holle
e ta mare te shkojme perjete

Vajze vajze ku vete moj vajze
o vajze moj vajze rrritu pak moj vajze
vajze vajze ku vete moj vajze
vajze vajze e rritu pak moj vajze

(4x)
bu bu bubulina
(2x)
vajza me fustan te ngusht
bu bu bubulina
(2x)
esht e plakut mjeker shtupe
bu bu bubulina ref;(2x)
bu bu bubulina obobo sa e mir
bu bu bubulina si vesa me trandafila (2x)
o ti plak o mjeker shtupe
bu bu bubulina
pse se marton ate qube
bu bu bublina ref;(2x)
bu bu bubulina obobo sa e mir
bu bu bubulina si vesa me trandafila e martoj po si gjej burre
bu bu bubulina
bjere ketu se e marr une
bu bu bubulina ref;(2x)
bu bu bubulina obobo sa e mir
bu bu bubulina
bu bu bubulina si vesa me tranda fila


...Oooo duke tundur
Zbret tek stani
Me shami lidhur tek balli
Tundu moj beke e bardhe tundu
Naten ëëë me henë tundu
Beke e bardhe e bore e malit
Ti je moj ilaçi cobanit

Oooooo gjithe nate e behari
syla degjohej der te stani
Bej te fle gjumi s'me ze
Sulo moj bije e embelë
E degjohej gezon xhani
I bihe fjalet cobani.

Ooo kur merr uje te burimi
Me dukesh si lule prilli
Tundu moj beke e bardhe tundu
Naten ë me henë tundu
Beke e bardhe e bore malit
Ti je moj ilaci cobanit

Ooo popeja na zbret na mali
Ato ja majen e ballit
Bej te fle gjumi sme ze
Sulo moj bije e embel ë
E degjohej gezon xhani
I bie fjalet cobani.

Ooo kur me ben shkarpa ne brinjo
Atje do ta bej pusinë
Tundu moj beke e bardhe tundu
Naten ë me hene tundu
Beke e bardhe e bore malit
Ti je moj ilaci i cobanit.

Ooo ne mengjes pa gdhire mire
Do Takohem me barine
Bej te fle gjumi sme ze
Sulo moj bije e embel ë
E degjohej gezon xhani
I bie fjalet

me kale te bardhe gjezdisje (bridhje)
festen o te gjene (gjeten me) mexhite (leke turk)
kur me shkoje rende rende
qysh te ta o degjoja zene (2x) kale te bardhe gjezdisje (bridhje)
festen o te gjene (gjeten me) mexhite (leke turk)
kur me shkoje rende rende

refreni: lege lege (shelege/qingj)
gece gice
20 vjece
40 kyce (celesa dmth)
Te keqen o moj ogice (2x)

Babai te kishte thene
O bija ime moj zere (dialektike per zane)
Nje burre po tu afrua
Te do mike e jo grua (2x)

refreni: lege lege (shelege/qingj)
gece gice
20 vjece
40 kyce (celesa dmth)
Te keqen o moj ogice (2x)

Babai te kishte thene
O bija ime moj zere (dialektike per zane)
Nje burre po tu afrua
Te do mike e jo grua (2x)
edhe une nuk tu afrova
por ne zemer te shkrova
te te mbaj si mbreteresh
pa dhe pa o grua te vdes

(2xrefreni:

lege lege (shelege/qingj)
gece gice
20 vjece
40 kyce (celesa dmth)
Te keqen o moj ogice (2x)

edhe une nuk tu afrova
por ne zemer te shkrova
te te mbaj si mbreteresh
pa dhe pa o grua te vdes (2x)

lege lege (shelege/qingj)
gece gice
20 vjece
40 kyce (celesa dmth)
Te keqen o moj ogice (2x)

Kur veje nur gjej ne dua
Mi njor ma gjurmet e tua
Mi njor ma gjurmet e tua
Sec me je krua me dua

Bere ty sec me prish figjiri
Gjashte mire ja me syri
Gjashte mire ja ke syri
Jemi nji shokak se njini

O fustanverdha ik me tutje
te berisha me te supe
te berisha me te supe
dera mera menxulupe

fustanverdha ik me tutje
te berisha e me supe
te berisha e me supe
dera mera menxulupe

hajde moj hajde fustanverdha
tashe mora te genje ja
jo jo se gen gjeta ato
I ZIU ME QAJ ME LOT

...

Çupë e vogël moj lanete
më ke gjithë ato lezete
vetëm mos më hap avaze
moj lanete se më plase(x2)

ref
Bëmë hallall bëmë moj bëma.
Jo sonte, po nesër mbrëma.
Bëmë hallall bëmë moj bëma.
Të rri me ty ma ka ënda.(x2)

Në më do t'më bësh për vete,
ti moj mike moj lanete.
Mos m'u hidh cepe më cepe,
por më thuaj lepe-peqe.

ref
Bëmë hallall bëmë moj bëma.
Jo sonte, po nesër mbrëma.
Bëmë hallall bëmë moj bëma.
Të rri me ty ma ka ënda.(x2)

Të lutem shumë mos e zgjat.
Hidhu moj e mos u mat.
C'të kanë thënë lumë e përrua,
të kam dashur dhe të dua(x2)

ref
Bëmë hallall bëmë moj bëma.
Jo sonte, po nesër mbrëma.
Bëmë hallall bëmë moj bëma.
Të rri me ty ma ka ënda.(x2)

cme hedh ashtu vallen
si flutur mbi flete
lum kur do t'marr nuse
lum kur do t' kete(2x)

(refren)
merre merre
merre ate qe do vet
merre merre
merre qe te kalosh jet
merre merre
merre ate qe do vet
merre merre
merre qe te kalosh jet

me nazet e tua
cmima rose djemte
lum kur do t'marr nuse
lum kur do t'kete(2x)

(refren)
merre merre
merre ate qe do vet
merre merre
merre qe te kalosh jet
merre merre
merre ate qe do vet
merre merre
merre qe te kalosh jet

mbi syrin e shkruar
njese me troket
lum kur do t'marr nuse
lum kur do t'ket(2x)

(refren)
merre merre
merre ate qe do vet
merre merre
merre qe te kalosh jet
merre merre
merre ate qe do vet
merre merre
merre qe te kalosh jet


...Pa shiko kush ngjitet malit
neper ta zogjte e beharit
te shkoj me ta kam sevda
pse sme le more baba

Cjane ata cke me ta
dy nga dy shkojne ata
lere more lere mos e nga
cjane ata moj cjane ata

ti me le por nuk do nena
je e vogel futu brenda
dale te rritesh dhe ca
te thone djemte marrshalla

Cjane ata cke me ta
dy nga dy shkojne ata
lere more lere mos e nga
cjane ata moj cjane ata

zogu beharit qe shkove
me cilin sy ti shikove
me ate qe dashurove
sa te pashe mend mi more

Cjane ata cke me ta
dy nga dy shkojne ata
lere more lere mos e nga
cjane ata moj cjane ata

...

Një çobank'e vogël
Ardhur nga Gramozi
Në mes të beharit,
Seç na plevitosi
2x here

Ref:
Aman mike aman nure,
Aman moj se më sëmure
Aman mike aman nure,
Aman moj se më sëmure

Aman mike aman nure
Në siklet të madh më vure
Opo aman mike aman nure
Në siklet të madh më vure

Një çobank'e vogël
Ardhur si majaja
Seç ma dogji xhanin
Me nazet e saja
2x here

Aman mike aman nure
Në siklet të madh më vure
Opo aman mike aman nure
Në siklet të madh më vure

Hajde të rrimë bashkë
Se më dogji malli
Më jep buz'n me mjaltë
Të më shuhet zjarri
2x here

Aman mike aman nure
Në siklet të madh më vure
Opo aman mike aman nure
Në siklet të madh më vure

...

2*
humbi fustani me lule
me je ritur me pekulle
2*
burri yt o moj klercure
mere ne djep edhe perkunde

refreni4*
moj taja tani nani na hajde dhe hajde marshalla

zerat 2*

moj taja tani nani na hajde dhe hajde marshalla

2*
tunde mot e tunde vite
mbase ritet ndonjecike
2*
mot e mot e gjysem viti
do tme dhemb dhume jesiti

refreni4*
moj taja tani nani na hajde dhe hajde marshalla

zerat 2*

moj taja tani nani na hajde dhe hajde marshalla

2*
te tunden ne djep te tunden
dhe ne gjume dot ste vume
2*
te ritem me kollopane
djale ecen me llopane

refreni4*
moj taja tani nani na hajde dhe hajde marshalla

zerat 4*

moj taja tani nani na hajde dhe hajde marshalla

refreni2*
moj taja tani nani na hajde dhe hajde marshalla

...


jam behar qe ndez te rrallin
prushh qe pervelon dhe mallin
si qiri do te shkrij yjet
do ndez llamben te ndrij pyjet

lule shkembi degerdhis
jam labike laberise
atje moj ku jam rritur oo
ne er te dafines oo

jam burimi e shtoj lumin
jam ne enderr e prish gjumin
jam nga ku rriten sorkadhet
zogelarat nazemadhet

lule shkembi degerdhis
jam labike laberise
atje moj ku jam rritur oo
ne er te dafines oo

jam nga laberia e madhe
nga kuror e bukur labe
ndaj kendoj me kaq gezim
kenget labe te vendit tim

lule shkembi degerdhis
jam labike laberise
atje moj ku jam rritur oo
ne er te dafines oo

Me te bardha rrugen more trak e truk than po shkon nje lule bore trak e truk me djalin kapur per dore trak e truk per dore moj arberore (trak e truk)

Ref:Po ku vete pellumbesh nen e babe do te gjesh je e bukur jaranana nuse laberore ja 2x.

Kur u ngjite lart ne shkalle trak e truk trupi yt zambak i bardhe trak e truk hodhe hapin ndriti vendi trak e truk sa u zbe edhe argjendi trak e truk

Ref:Po ku vete pellumbesh nen e babe do te gjesh je e bukur jarnana nuse laberore ja 2x.

(trk e truk e truke trak e truke trak e truk)2x.

Kujt i hyre ne dhom brenda trak e truk ndriti djelli u ndez kenga trak e truk erdhi nusja shtat argjenda trak e truk do tunden malet e renda trak e truk.

Ref:Po ku vete pellumbesh nen e babe do te gjesh je e bukur jarnana nuse laberore ja 2x.

Dhene Djepe Duke Tundur
Gjumin Ne Bem Teme Endrrat
Se Mos Qan Dot Nje Nga Cuna
Gjumin Ne Bem Teme Endrrat
Se Mos Qan Dot Nje Nga Cuna

O Vllazeri E Kekuptuar Holle
Paske Lindur Te Kusure
Si Nje Qyqe Mbeti Nena Jone
Ran Oxhaku Si Te Cure

Kenga Menka Mbajtur Ngjalle Me
Pelqente Qetesia Sngaterrohet
Sha Me Fjale Se Mos Prishe Vllazeria
Sngaterrohet Sha Me Fjale Se Mos Prishe Vllazeria

O Vllazeri E Kekuptuar Holle
Paske Lindur Te Kusure
Si Nje Qyqe Mbeti Nena Jone
Ran Oxhaku Si Te Cure

Mire Per Neu Prish Dynjane
Por Per Ktate Pielle Te Tane
Edukata Familjare Ti Lar Merko
Ke Menjane Edukata Familjare Ti Lar Merko
Ke Menjane

Vllazeri Te Desha Dhepra Te Te Dua
Cte Kamber Qe Me Per Zure
Vllazeri Te Desha Dhepra Te Te Dua
O Cfaj Te Kam Qe Me Perzure

Cullufeja pëndë korbi
derdhur e lëshuar o ×2

aman se më dogje xhanë
vashë e pamartuar oo 2×

Syri yt kokër ulliri
me shikon shajtuar oo ×2

aman se më dogje xhanë vashë e pamartuar o ×2

Si s më ftove ndonjë natë
moj thëllëzë e malit o ×2

aman se më dogje xhanë
vashe e pamartuar oo ×2

Gusha jote rrathë rrathë
me gjerdan mbuluar oo ×2

aman se më dogje xhanë
vashe e pamartuar oo ×2


...

Do vi e do ikja prapë
moj thëllëzë e bukur oo ×2

aman se më dogje xhanë
vashe e pamartuar oo ×2

DËRGOI: