Naim Frashëri
Naim Frashëri

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1846-1900)
  • Vendlindja:
  • Frashër (Përmet) Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Naim Frashëri është një poet, autor/publicist dhe autor këngësh shumë i njohur. Naim Frashëri rridhte nga një nga dinastitë që dalin nga dera e madhe Frashëri, ajo e Dakollarëve ose e Dulellarëve. Eshtrat e tij janë sjellë në Shqipëri. Ishte poeti më i madh i rilindjes kombëtare shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit e i kulturës shqiptare. Jeta: Në vendlindje bëri mësimet fillore dhe nisi të mësonte persishten pranë teqesë bektashiane. Më 1865 familja u shpërngul në Janinë, ku bashkë me vëll...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 138