Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  30
(1850-1904)  
  • Vendlindja:
  • Frashër 
BIOGRAFIA: Sami Frashëri është një autor/publicist shumë i njohur. Sami Frasheri (Frashër, 1 qershor 1850 - Stamboll, 18 qershor 1904) ishte një shkrimtar, filozof dhe dramaturg shqiptar, dhe një figurë kryesore e Rilindja Kombëtare, lëvizjes së Rilindjes Kombëtare Shqiptare të fundit të shekullit të 19-të, së bashku me dy vëllezërit e tij Abdyl dhe Naim. Ai fitoi një vend në historinë e letërsisë osmane si një autor i talentuar nën emrin Şemseddin Sami Efendi dhe kontribuoi në reformimin e gjuhës turke osmane. ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Vëllai i

Naim Frashërit

Komente

Asnjë Koment

» Dërgo një thënie »

Thënie nga Sami Frashëri

Thënie

    Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
    Shiko më shumë

Tags: Sami Frashëri, Sami Frasheri

Komente 0