Më mbaj mend (për 1 muaj)

Prince Double H
  • Vendlindja:
  • Mitrovicë 
  • Mosha:
  • 39 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 1 Gusht 1980
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♌ Luani
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  207
Këndon kryesisht: hip-hop

Prince Double H është këngëtar i njohur. Ai njihet edhe me emrat apo nofkat Prince Drenica aka Baba Hys aka Einsteini Shqiptar aka Princ Alltani aka Baba i Xhihadit aka Sadullah aka Princi i Shqiptaris. Prince Double H legjenda e gjall e repit shqiptar, njeri ma i qartun ne kry kur behet fjala per me i ru traditat dhe krenarin shqiptare. Prince Double H njeri ma i smut ne kry kur bohet fjala per gangsterizem dhe burrni. Prince Double H njeri ma i sakt e i drejt nese je mik i vertet. Prince Double H njeri ma i poshter ne bot per ty nese je armiku i ti. Prince Double H ky emer qe deri ne kontinentet e tjera te botes jau shtin friken armiqve ti. Prince Double H shkaku qe armiqt nuk guxojn me vizitu vendlindjen e vet pa security. Prince Double H legjenda e gjall e repit shqiptar. Qdo fjal me shum eshte e tepert. Veq ni Prince e ka lind nana. Princi është nip i bashkluftëtarve të Azem Bejtes të Kaqakve “Sejdi dhe Sadri Tërrnavcit” dhe është i lindur në Mitrovicën e Isa Boletinit ku kaloj femijerin deri ne moshën 13 vjeqare në Mitrovicë dhe në Drenicën legjendare, ku nga djepi u rrit me këngë trimni nga dervish shaqa e tjer rapsod shqiptar. Nga tregimet per Tahir Mehen, Ahmet Delin, Isa Boletinin, Azem Bejten, Qorr Ilazin, Qorr Istrefin, Dan Derocin, Selman Kadrin, Kamer Loshin, Bec Sinanin e tjer trima shqiptar dhe përjetimet e tij personalisht Prince Double H u formua ne nje personalitet te cilin ne femijri nuk mund ta thyen as perjetimet e kqija ne ditet serbosllave ne Kosove as asgje tjeter. Pas burgosjes se babait ti nga regjimi pismilet serbosllav ne at kohe Prince Double H e kuptoj qe Shqiptari ka lind te sakrifikoj jeten dhe te gjithat per atdheun e vet per token e shenjet te Kosoves dhe Shqiptaris.

Princi udhton për ne Gjermani me Kosove dhe Shqiptari ne zemer i kryn tana shkollat qe mun mi kry njeri ne Gjermani me sukses dhe dallohet si nxenes ma i zgjuhet ne te gjitha lendet dhe studion Ekonomin (më von Juridiken) të cilen e perfundon me sukses. I inspiruar prej albumit te Piratve « Gjenerationi i fundosur 1 » dhe me vonë « Gjeneracioni i fundsour 2 » filloj Hysi te ndegjoj musik rap shqip. Me vonë fillon te shkruaj shum rap ne gjuhën gjermane, me von e shkruan ni text shqip edhe I flashirat spontan ni festival shkollor te gjith gjermant, ku e merr çmimin Mr. Rapper 2003.
Princi vet i befasuar prej talentit te vet fillon te shkruan rap ne gjuhen shqipe dhe ne vitin 2004 ja fillon te bej tracks dhe sdin te ngopet nga repi vet. Prince Double H formon më von disa shok te vet drenicak grupin “DrenicaZ LyricaL SouljahZ” kush osht antar deri ne vdekje, por edhe punon si soloartist. Që nga demo “Kush don beef” Princi nuk osht faqe e pashkruar. Princi rapovat ne gjuhen shqipe po edhe ne gjuhen gjermane, rapovat ne qdo stil te zhanrit te hip hopit. Rapi tij perfshin prej Harcorerap deri ne Deeprap. Princi ka ardh ta shpetoj rapin shqiptar. Që nga fillimi i karrieres tij ne rapin shqiptar Princi eshte I dalluar nga reperat tjer shqiptar. Princi eshte dhe mbet besnik i vetvetës dhe mban qendrimin e tij sikurse i ka hije burrave te vertet.

Princi e merr rapin sikur nje hobby te tij dhe nuk er percjell qellimin te bej fam apo para me muzik, por kthehet gjithmon ne sken saher qe kann nevoj shqiptaria per ta mbrojt ate. Kshtu qe ne pauzen e madhe te cilen e ben princi ne kohen 2005 deri me 2010 princi e vren qe prifti Don Anton Kqira i ofendon shqiptaret si „qej dhe bisht“ dhe ankohet pse Milloshevici nuk i masakroj 1.900.000 shqiptar te cilet i takojn fes islame ne kosove sikurse qe i ka masakruar muslimant ne bosnje. Ndersa as qeveria kosovare as bashksia islame apo ndonje istitut nuk ndermerr hapa kunder Don Anton Kqires, Princi ja kushton Anton Kqires nje diss me titullin „Xhihadi jem“ ne te cilin e mbron shqiptarin dhe fejen e tij. Kjo kenge behet ti sikurse ne rinin dhe te moshuarit shqiptar dhe eshte dissi i vetem i cili i bashkon te gjith fansat e qdo reperi pamarrparasysh se cilit reper ja mbajt krahin. Xhihadi jem behet hymn ne shoqrin shqiptare dhe eshte kenga e cila hyn ne historin e rapit shqiptar. Por me kete nuk mbaron historia e „Xhihadit te Princit“. Fakti qe kjo kenge beri aq boom dhe i bashkoj te gjith fansat anemban e vrejten edhe artistet tjer shqiptar, qe nga kjo dite filluan te inspirohen nga Princi edhe me shum se me heret dhe filluan te kapen ksaj rruge te rapit siq e ben Princi. Nderkoh islamofobet shqiptart ne trojet shqiptare startojn nje kampanje te egert kunder islamit dhe mundohen ta luftojn qdo gje qe ka lidhje me islam. Kshtu qe Princi jau kushton „Xhihadi jem 2“ disa prej ketyre islamofobve dhe ben nje hap te madh ne Historin e repit dhe shoqris shqiptare.

Pas disa kohe publikohet „Xhihadi jem 3“ i cili pa dyshim u be dissi me i fort ne hisotrin e repit shqiptar ndoshta dhe ne rapit ne tere boten. Ky diss do te kujtohet me qindra dhe mijra vite pas egzistences ton. Xhihadi jem 3 nuk eshte thjesht nje kenge apo nje diss, Xhihadi jem 3 eshte histori e shkruar dhe me aq shum informacione dhe “punchlines”, qe nga kjo dite mbet e paarritur. Ne vitin 2014 Princi e publikon dhe pjesen e 4 te “Xhihadi jem” ne te cilen i perpunon te gjith islamofobet te cilet aktualisht e luftojn islamin ne shoqrin shqiptare.

Më datë 27 Korrik 2010, Prince Double H & Mc Buya publikojnë videoklipin "Créme De La Créme".

Më datë 22 Korrik 2015, Prince Double H publikon videoklipin "Prej Tjeter Druni".

Më datë 25 Mars 2016, Prince Double H publikon videoklipin "Hakmarrja".

Në vitin 2017, Prince Double H publikon albumin "Deja-Vu".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

36

Ish-Anëtar i labelit

Infinit Records

Faqja

Zyrtare

Instagrami

Zyrtar

Profili

Twitter

Kanali

Youtube

Shto profile

të tjera

Më shumë artikuj nga Prince Double H »


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet