Remzie Osmani
Remzie Osmani
Remzie Osmani
  • Vendlindja:
  • Mushtisht
  • Jeton në
  • Kosovë
  • Mosha:
  • 52 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 10 Shtator 1971
  • Horoskopi:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Remzie Osmani është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Paraqitja e parë para publikut është në vitin 1977 me këngën "Lute lute nëna bijen". Talenti i këngëtares është zbuluar nga mësuesit e muzikës Ibrahim dhe Mustafë Hamiti nga Mushtishti dhe është mbështetur nga mësuesi i gjuhës shqipe Ali Selmanaj. Anëtare e shoqërisë kulturore artistike "Afërdita" nga Mushtishti dhe "Jehona" nga Theranda (Suha reka). Turneu i parë nëpër Kosovë dhe Maqedoni me shoqërinë kulturore artistike "Afërdita" në vitin 1978, ndërsa me shoqërinë kulturore artistike "Jehona" në vitin 1983.

Pjesëmarrëse në shumë manifestime dhe koncerte humanitare. Remzija është e martuar me Halil Hamzen dhe ka dy femijë, Hamzen dhe Erjolen.

Albumin e parë kollazhe bashkë me këngëtarin Qamili i vogel, me titullin "Lulekuqja e Kosovës" e realizoi në vitin 1984.

Albumin e veçantë me titull "Kur bie tupani i parë" e realizoi në vitin 1986 në RTP (radio televizioni i Prishtinës).

Në vitin 1987, Remzie Osmani publikon albumin "Kur Bie Tupani Par".

Në vitin 1989, Remzie Osmani publikon albumin "Kenga Ne Zemer".

Në vitin 1990, Remzie Osmani publikon albumin "Qan Kosova Per Bijt E Vet".

Në vitin 1993, Remzie Osmani publikon albumin "Te Thrrasim Kosove".

Në vitin 1995, Remzie Osmani publikon albumin "Pranvere E Pa Jete".

Në vitin 1998, Remzie Osmani publikon albumin "Per Ju Nga Zemra".

Në vitin 2000, Remzie Osmani publikon albumin "Kosove Mire Se Te Gjeta".

Në vitin 2003, Remzie Osmani publikon albumin "Kenga Jeton".

Në vitin 2003, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Potpuri Me Bilbilat E Mushtishtit".

Në vitin 2004, Remzie Osmani publikon albumin "Si Ti Them".

Në vitin 2005, Remzie Osmani publikon albumin "Kur Zemra Kendon".

Në vitin 2006, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Potpuri Me Yjet".

Në vitin 2007, Remzie Osmani publikon albumin "Kenge Malli".

Në vitin 2007, Remzie Osmani, Nazife Bunjaku & Nexhat Osmani publikojnë albumin "Moj Kosove T'lumte Na Per Ty".

Në vitin 2007, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë albumin "Hajde Luj Hajde Luj".

Në Dhjetor 2008, Remzie Osmani & Nexhat Osmani marrin pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Ah Bre Djal".

Në vitin 2008, Remzie Osmani publikon albumin "Moll E Kuqe".

Në vitin 2008, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë albumin "Sa T'kushton Fjala Te Dua".

Në vitin 2008, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë albumin "Jeton Dashuria Jone".

Në Dhjetor 2010, Remzie Osmani merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Dikur".

Në vitin 2009, Remzie Osmani publikon albumin "Dikur".

Në vitin 2010, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë albumin "çka Shkoj Dje".

Më datë 7 Dhjetor 2011, Remzie Osmani publikon videoklipin "Pse U Ndam". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimi u realizua nga Nexhat Mujovi (Wirusi).

Në vitin 2011, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë albumin "Kafe Muhabet".

Në Tetor 2012, Remzie Osmani merr pjesë në Zhurma Show 2012 me këngën "Çikat Nga Kurbeti".

Më datë 14 Shtator 2012, Remzie Osmani publikon videoklipin "Kenge Per Nurie Zeken".

Më datë 4 Dhjetor 2012, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Mos U Kthe".

Në vitin 2012, Remzie Osmani publikon albumin "Për Mua Je Kryevepër".

Më datë 10 Prill 2013, Remzie Osmani publikon videoklipin "Ku Po Knon Bylbyli I Malit".

Më datë 11 Prill 2013, Remzie Osmani publikon videoklipin "Dergut Pasha".

Më datë 29 Prill 2013, Remzie Osmani publikon videoklipin "Plaku I Shpelles Ne Dragobi".

Më datë 7 Maj 2013, Remzie Osmani & Kumrije Buqaj publikojnë videoklipin "Bija E Nanes".

Më datë 7 Maj 2013, Remzie Osmani publikon videoklipin "Bukur Qenke Bojadise", në bashkëpunim me Kumrije Buqaj.

Më datë 7 Maj 2013, Remzije Osmani publikon videoklipin "Këngë Për Ganimete Tërbeshin".

Më datë 7 Maj 2013, Remzie Osmani & Kumrije Buqaj publikojnë videoklipin "Shote Galices".

Më datë 7 Maj 2013, Remzije Osmani publikon videoklipin "Fyelli I çobanit".

Më datë 3 Qershor 2013, Remzie Osmani publikon videoklipin "Ne Kete Nate Te Qete".

Më datë 9 Korrik 2013, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Gjerdani I Dashurisë". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Alfred Sula, ndërsa tekstin e shkroi 2 Step. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Në vitin 2013, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë albumin "Gjerdani I Dashurise".

Më datë 20 Qershor 2014, Remzie Osmani & Lumnije Ramadani publikojnë videoklipin "Kthehu Motër". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga Swart Production.

Në Dhjetor 2014, Remzie Osmani merr pjesë në Zhurma Show 2014 me këngën "Edhe Një Natë Pa Ty".

Më datë 20 Korrik 2015, Remzie Osmani publikon videoklipin "Sokoli I Nanes". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Kreshnik Avdiu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Artan Mezini. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Remzie Osmani merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 16 Nëntor 2015, Shyhrete Behluli, Remzie Osmani & Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shoqet".

Në Shtator 2016, Remzie Osmani & Nexhat Osmani marrin pjesë në Zhurma Show 2016 me këngën "Merre Merre Zemrën Time".

Në vitin 2015, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë albumin "Merre Zemrën Time".

Më datë 11 Mars 2017, Remzie Osmani publikon videoklipin "O Nizam". Për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 11 Mars 2017, Remzie Osmani publikon videoklipin "Jam I Mjer".

Më datë 8 Prill 2017, Remzie Osmani publikon videoklipin "Nje Pjese Shpirti". Muzika e këngës u punua nga Artan Kastrati, teksti u shkrua nga Agron Jashari, Ylber Aliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Artan Kastrati. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 23 Dhjetor 2017, Remzie Osmani publikon videoklipin "Po Martohemi". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, teksti u shkrua nga 2 Step. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 12 Maj 2018, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Diamant". Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marsel Gunga. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 19 Maj 2018, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Amanet Djemve Te Ri". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Kreshnik Avdiu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 27 Maj 2018, Era Rusi publikon videoklipin "Telat E Zemres", në bashkëpunim me Remzie Osmani. Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Maringlen Boja.

Më datë 3 Mars 2019, Remzie Osmani publikon videoklipin "Padrejtesi Ne Dashuri". Teksti i këngës u shkrua nga Avni Qahili, ndërsa orkestrimi u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 12 Korrik 2019, Remzie Osmani publikon videoklipin "Shume Ty Te Du". Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 13 Dhjetor 2019, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Falma". Muzika e këngës u punua nga Alban Arifi, teksti u shkrua nga Sebastiana Brecani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Arifi. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 30 Mars 2020, Fifi publikon videoklipin "Lezet", në bashkëpunim me Remzie Osmanin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Apollo.

Më datë 4 Korrik 2020, Remzie & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "O Sa Mire". Orkestrimi i këngës u punua nga Valter Beqo.

Më datë 8 Mars 2021, Remzie Osmani publikon videoklipin "Gruaja E Deshmorit". Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 11 Qershor 2021, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Ditari". Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga & 2 Step, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marsel Gunga. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 8 Tetor 2021, Irkenc Hyka publikon videoklipin "Dasma", në bashkëpunim me Remzie Osmanin. Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Irkenc Hyka & Aida Baraku.

Më datë 2 Shkurt 2022, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Moj Dashni". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Remzie Osmani. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 21 Shtator 2022, Remzie Osmani & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Se Marova". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Gramoz Kozeli, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Gramoz Kozeli & Klajv Kajno. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 19 Dhjetor 2022, Remzie Osmani publikon videoklipin "Ama Zemren". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë shkruar nga Alban Arifi. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 24 Dhjetor 2022, Remzie Osmani publikon videoklipin "Martesa N'gurbet". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu, ndërsa orkestrimi u realizua nga Artan Mezini (Arti Rec). Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 27 Maj 2023, Remzie & Nexhat Osmani publikojnë videoklipin "Luj E Duje". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Marsel Gunga, ndërsa tekstin e shkroi 2 Step. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 4 Gusht 2023, Dr. Mario Ademaj, Remzie Osmani & Ergita Bahja publikojnë videoklipin "Zemra Ime". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Dr. Mario Ademaj.

Më datë 14 Shtator 2023, Remzie Osmani publikon videoklipin "I Lamë Nanat". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga Valter Beqo, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Remzie Osmani. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Beni Beni   arsimdiber arsimdiber  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Remzie Osmani »

Komente 45