Samanta Karavella
Samanta Karavella
Samanta Karavella
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 34 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 9 Korrik 1990
  • Horoskopi:
  • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Samanta Karavella është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Pasioni dhe deshira e saj per muziken u shfaqen qe ne moshen 6 vjecare. Ajo ka marre pjese ne shume festivale qe e vogel, por karriera e saj nisi ne moshen 13 vjecare ne nje nga audicionet me te famshme te talenteve te reja "Ethet e se premtes mbrema". Mbas ketij spektakli angazhimet e saj ne art kane qene ne menyre te vazhdueshme dhe te sukseshme. Ne moshen 14 vjecare u be pjese e Festivalit ne RTSH dhe me vone ka marre pjese ne shume festivaleve e spektakle si Kenga Magjike, Top Fest, Mikrofoni I Arte, Kenget E Shekullit etj.

Në vitin 2004, Samanta Karavella merr pjesë në Ethet E Së Premtes 2.

Në Dhjetor 2004, Samanta Karavella merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Buzeqeshje".

Në Dhjetor 2006, Samanta Karavella merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Ylli Im Polar".

Në Maj 2007, Fabiani merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Te Dua", në bashkëpunim me Samanta Karavella.

Në Nëntor 2007, Samanta Karavella merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Iluzion".

Në Dhjetor 2007, Samanta Karavella merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Pse U Harrua Dashuria".

Në Maj 2008, Samanta Karavella merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "S'te Mbaj Dot Peng".

Në Dhjetor 2008, Vedat Ademi & Samanta Karavella marrin pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Po Me Prite".

Më datë 25 Tetor 2009, Samanta Karavella publikon videoklipin "Shume Happy", në bashkëpunim me Roy.

Në Nëntor 2009, Samanta Karavella merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Pa Perse", ku arriti deri ne finale dhe u vleresua me 201 pikë, e votuar nga vete artistet e ketij festivali.

Në Maj 2010, Samanta Karavella merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Femer Fatale".

Më datë 9 Gusht 2010, Samanta Karavella publikon videoklipin "Le Të Jetë". Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Big Basta. Videoklipi u prodhua nga Blerdi Manushi.

Më datë 6 Shkurt 2011, Samanta Karavella, Big Basta & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Start". Me këtë këngë, Samanta Karavella, Big Basta & Lyrical Son marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në Qershor 2011, Samanta Karavella merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Provoje Edhe Nje Here".

Në Dhjetor 2011, Samanta Karavella merr pjesë në Festivali i 50-të në RTSH me këngën "Zgjome Nje Tjeter Enderr", nje kenge kjo me tekst te Pandi Laços dhe me muzike dhe orkestrim te Genti Myftaraj. Ne kete festival zuri vendin e katert.

Në Qershor 2012, Samanta Karavella merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Larg", e shoqeruar edhe me nje videoklip nga Max Production.

Më datë 24 Gusht 2012, Ledi Vokshi publikojnë videoklipin "Femër Biz-I", në bashkëpunim me Samanta Karavella. Me këtë këngë, Ledi Vokshi marrin pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Më datë 28 Nëntor 2012, Revolt Klan publikojnë videoklipin "Per Ty Shqiperi", në bashkëpunim me Samanta Karavella, Erion Korini, Xhoi & Unix.

Në Maj 2013, Samanta Karavella merr pjesë në Top Fest 10 me këngën "Loti I Fundit". E ka nisur karrierën me balada dhe pikërisht një baladë dashurie i dha asaj një çmim të shumëpritur e të merituar pas 10 viteve karrierë si këngëtare. Përherë e ëmbël, me një pamje sa të brishtë dhe melankolike ndonjëherë, Samanta gjithmonë u ka dhënë këngëve nga shpirti i saj. Shpesh e rezervuar në eksperimente muzikore, suksesi e gjeti kur ajo e priste më pak, piëkrisht në 10 vjetorin e Top-Fest, ku artistë të njohur e të rinj kanë rrëmbyer trofeun e fitores. Një fitore që për disa artistë ka hapur dyert e një karriere të sigurt. Ndërsa Samanta pohon se tashmë si fituese ka më shumë përgjegjësi në gjërat e reja që do të sjell. “Janë shtuar përgjegjësitë ndaj meje dhe jam duke punuar shumë për projektet e radhës”, pohon Samanta, ende nën ethet e të qenit fituese e njërit prej festivaleve më prestigjoz të muzikës moderne në Shqipëri.

Në Prill 2013, Samanta merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "All I Need", në bashkëpunim me Erion.

Më datë 26 Korrik 2013, Samanta & Dj Olti publikon videoklipin "Pafundesi", në bashkëpunim me Ddy Nunes. Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga Ronela Hajati. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Samanta & Dj Olti merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Në Qershor 2014, Kledi Bahiti & Samanta Karavella marrin pjesë në SVFM 2014 me këngën "Më Jeto".

Më datë 23 Korrik 2014, Samanta publikon videoklipin "Ti S'e Din Se", në bashkëpunim me Onat. Muzika e këngës u punua nga Kico N Torch, Ronela Hajati, teksti u shkrua nga Ronela Hajati, Onat. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Samanta merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 2 Gusht 2015, Samanta publikon videoklipin "Ss", në bashkëpunim me Skivi. Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga Skivi, Onat. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 18 Nëntor 2015, Samanta publikon videoklipin "Asnjo Si Un". Me këtë këngë, Samanta merr pjesë në Top Music Awards 2016 në vitin 2016.

Më datë 2 Korrik 2016, Samanta Karavella publikon videoklipin "Na E Dina", në bashkëpunim me Gent Fatali. Muzika e këngës u punua nga Samanta Karavella, Gent Fatali, teksti u shkrua nga Samanta Karavella, Gent Fatali. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 22 Tetor 2016, Samanta publikon videoklipin "Si Ai".

Më datë 10 Mars 2017, Samanta Karavella publikon videoklipin "Bashke", në bashkëpunim me 2Ton. Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga 2Ton, Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Alandy. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 13 Korrik 2017, Samanta Karavella publikon videoklipin "Zemren Maje". Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Tetor 2017, Samanta Karavella merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "Humbur".

Më datë 2 Mars 2018, Samanta Karavella publikon videoklipin "Faj", në bashkëpunim me Ermal Fejzullahu. Muzika e këngës u punua nga Alandy, Samanta Karavella, Ermal Fejzullahu, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 26 Korrik 2018, Samanta Karavella publikon videoklipin "Kush Jam". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 18 Gusht 2018, Samanta publikon videoklipin "E Jotja". Teksti u shkrua nga Gent Fatali, Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alandy. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 4 Janar 2019, Samanta publikon videoklipin "Vone", në bashkëpunim me Elinel. Kënga është një baladë RnB dhe hip-hop. Vija melodike është punuar nga vet Samanta, teksa incizimi është bërë në “Bigdeal Records”. Teksti i këngës trajton temën e dashurisë, dhe vargjet e tij janë shkruar nga Elinel. Kënga është vizualizuar edhe me një klip mjaft të veçantë, në të cilin dyshja vijnë me një performancë që i përshtatet tematikës së këngës. Ana vizuale e projektit i është besuar produksionit nga Shqipëria, Pro…Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 20 Prill 2019, Samanta Karavella publikon videoklipin "Ku Ma Le". Muzika e këngës u punua nga Cricket, ndërsa teksti u shkrua nga Gesko & Samanta Karavella. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Cricket.

Më datë 22 Qershor 2019, Samanta publikon videoklipin "My Heart's Song". Ky është versioni anglisht i këngës shumë të suksesshme, “Vonë”. Muzika e këngës u punua nga Big Deal Records & Samanta Karavella. Kënga mban vulën e Panik Records, të cilët kanë marrë nën menaxhim tashmë këngëtaren e njohur nga Shqipëria. Në një postim të bërë në rrjetin social Instagram, Samanta është shprehur mirënjohëse për ftesën që i bëri produksioni për realizimin e këtij projekti. “Ftesës së Panik Entertainmet Group për të risjell edhe një herë këngën me titullin “Vonë” por tashmë në versionin anglisht, iu përgjigja pozitivisht me shumë kënaqësi”, kanë qenë fjalët e këngëtares. Kujtojmë që Panik Records është një prej label-ave më të mëdha në Greqi, dhe janë të njëjtët që kanë nxjerrë në treg artisten e suksesshme shqiptare, Eleni Foureira. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 21 Gusht 2019, Samanta publikon videoklipin "Golosa". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 14 Shkurt 2020, Samanta publikon videoklipin "Pse". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 7 Korrik 2020, Skerdi & Samanta publikojnë videoklipin "NKN". Muzika e këngës u punua nga Skerdi, ndërsa teksti u shkrua nga Skerdi & Big Bang (Arbër Gjikolli). Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 8 Maj 2021, Samanta publikon videoklipin "Emnin Tem". Teksti i këngës u shkrua nga Lindon Berisha. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 23 Qershor 2021, Samanta publikon videoklipin "Mala X Cha Cha Cha". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Samanta Karavella, Endrit Mumajesi & Boban Apostolov, ndërsa tekstin e shkroi Endrit Mumajesi. Produksioni audio u realizua nga BledBeats & Boban Apostolov.

Më datë 28 Tetor 2021, Samanta publikon videoklipin "Mama". Muzika e këngës u punua nga Samanta Karavella, ndërsa teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga BledBeats.

Më datë 15 Dhjetor 2021, Samanta publikon videoklipin "Jeta Ime". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Boban Apostolov & Samanta Karavella, ndërsa tekstin e shkroi Rozana Radi. Produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

Më datë 26 Shkurt 2022, Samanta publikon videoklipin "Vaj". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Boban Apostolov & Samanta Karavella, ndërsa tekstin e shkroi Lindon Berisha. Produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

Më datë 19 Prill 2022, Samanta publikon videoklipin "E Vogla". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Boban Apostolov & Samanta Karavella, ndërsa tekstin e shkroi Rozana Radi. Produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

Në Maj 2022, Samanta merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Mama".

Më datë 15 Qershor 2022, Samanta publikon videoklipin "Margarita". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Samanta Karavella & Boban Apostolov, teksa teksti u shkrua nga vetë Samanta Karavella. Produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

Më datë 14 Korrik 2022, Samanta & Pitt Leffer publikojnë videoklipin "Le Le". Muzika e këngës është sjellë e punuar në bashkëpunim nga Samanta Karavella & Boban Apostolov. Produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

Më datë 12 Gusht 2022, Elinel & Samanta publikojnë videoklipin "Chocolino". Teksti i këngës u përgatit nga vetë Elinel, teksa për arranzhimin u kujdes RZON. Videoklipi u prodhua nga Smartmotion Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 9 Mars 2023, Samanta publikon videoklipin "Alo". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Samanta Karavella & Apollo, ndërsa tekstin e shkroi Endrit Mumajesi. Produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

Më datë 14 Qershor 2023, Samanta & Capital T publikojnë videoklipin "Jena 2". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Apollo, Samanta Karavella & Capital T kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Lindon Berisha, Capital T & Petrit Sefaj. Produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

Më datë 3 Gusht 2023, Samanta publikon videoklipin "Kush Je".

Më datë 25 Nëntor 2023, Samanta publikon videoklipin "U Pa". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Samanta Karavella & Liridon Gashi, ndërsa tekstin e shkroi Lindon Berisha. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Boban Apostolov.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Samanta Karavella »

Komente 69