TEKSTESHQIP

Shaip Sherifi & Coda Band
Gurbeti
Lyrics

Strofa 1:
Prej gurbetit prej gurbetit na ka ardh shoqnia
Për pushime për pushime paskan ardh te shpia
Nuk durohet nuk durohet në gurbet mërzia
Larg vatanit larg kosovës po m'kalon rinia
Larg vatanit larg kosovës po m'kalon rinia

Ref 2x:
Hajde shok o gurbetgji
Ktu s'kalon te ska mërzi
A m'tregoni shokt e mi
Ku ka ma mir se n'shpi

Strofa 2:
Kush e bani kush e bani gyrbetin ma i pari
Ju kall zemra ju kall zemra hajde sikur zjarri
U mërzitëm u mërzitem shum na mori malli
Gurbetgji o gurbetgji kangën s'do ta nali
Gurbetgji o gurbetgji kangën s'do ta nali

Ref 2x:
Hajde shok o gurbetgji
Ktu s'kalon te ska mërzi
A m'tregoni shokt e mi
Ku ka ma mir se n'shpi
INFO
Kompozimin dhe tekstin e punoi Kreshnik Avdiu, teksa kënga vjen e orkestruar nga Arbër Curri.