Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tonin Tershana - Kenga E Nenes Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  12

Unë isha fëmijë, në klasën e parë
u ula ngadalë n'abetare
e ç'ngjyra m'u hapën ndër fletë
si lëndinë.

Ja, e para fjalë, "erdhi nëna".
Nëna ime, thashë aty brenda.
Imja, gjersa ish aq e bukur
Nënëzo.

Ngjyrat përreth saj hidhnin valle.
Ish si në shtëpi dhe n’abetare,
ish në shpirtin tim kaq e madhe,
nënëzo.

Nënë, zëri yt, kënga jote
ku s'na ndoqi pas nëpër shqote.
Rriti o djemo, ju do bota
dhe të bukur, edhe luftëtarë.

Vajzat tona kush i ka vallë?
Shqipërise i rrinë yll në ballë.
Nënat tona, gaz i paprerë,
kënga e tyre, s'ndalet asnjëherë.

U rritëm ngadalë si lastarë,
me puthjet e nënës në ballë,
në rrudhat e tyre ne pamë,
shtigjet tona.

Ecëm ne në jete dhe u zbardhëm,
për ato, fëmijë neve mbetëm.
Vetëm fjala nënë, nuk njeh moshë,
asnjëherë.

Nënat e Shqipërisë, kudo jeni,
ç'kishit më të shtrenjtë na dhuruat.
Ju, shpërblim nga ne, kurrë s'kërkuat.
Nënëzo.

Nënë, zëri yt, kënga jote
ku s'na ndoqi pas nëpër shqote.
Rriti o djemo, ju do bota
dhe të bukur, edhe luftëtarë.

Vajzat tona kush i ka vallë?
Shqipërise i rrinë yll në ballë.
Nënat tona, gaz i paprerë,
kënga e tyre, s'ndalet asnjëherë.


Ky tekst u dërgua nga Dorian

Tonin Tershana - Kenga E Nenes
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Kenga E Nenes".
3. Video është e këngës "Kenga E Nenes", por nuk këndohet nga Tonin Tershana.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Tonin Tershana:


Komente 0