TEKSTESHQIP

Vëllezërit Lleshi
Historija
Lyrics

Çifteli o mori bishtgjata
sa nis kangen plas gallata

po fillojm nga lashtesia
ku nis rrugen historija

historin se kena çar
as me shpat as me sqepar

s'ka qen shpata siç tha dulla
po e para ka qen tulla

me nji tull pirros mas koke
nis shqipria nji epoke

historia po nis me gafa
bash njashtu e msoj rozafa

mu n'at ven ku rridhte buna
3 vellezer 2 spiuna

s'merrshin vesh murator koti
thojshin fajin e ka zoti

s'kishin plugje as lopata
kush ta haj ta haj kunata

e mbuluan gruan me gure
dhe i thojshin vedit burr

vrit e prit e ngri keshtjella
arat mbeten o pa te mbjella

por nje dit ktu na u tund dheu
kur na erdhi skenderbeu

boni luft mos t'ja ham hakun
dersa turku i vu kapakun

erdh turqia 500 vjet
rri kamkryq e pi sherbet

por belan kerkum me pare
nis rilindja jon kombtare

me flamur majet njaj shkopi
historija hajde prap na i ngopi

duhet pun per me u ba shteti
hej shqiptaret çka na i gjeti

dersa hiku koha e zogut
vrite vllajn e futja shokut

ma nfund erdhi diktatura
e terbiet u bon do burra

u bon si dikur te buna
2 shqiptar e 3 spiuna

harrun zotin e prishen kishen
dhe minares ja vun pishen

porse tash kur na ndrroj moti
thon shqipnin e do vet zoti

po dhe zoti ka ra n'hall
her na do e her na tall

po dhe zoti ka ra n'hall
her na do e her na tall