TEKSTESHQIP

Vëllezërit Lleshi
Tri Kunatat
Lyrics

Hej tri kunata zihen bashk
Kush ma shum vjehrren me dasht
Me e dasht shum dhe me u afru e
Thot e para te rrin me mu e

N'kam na u çu kunata e dyt
Cfar po thu moj te plaçin syt
Hapi veshet mir me ndigju e
Nuk ma merr kush vjehrren mu e

Une hala moj nuk kam vdek
Na u pergjigj kunata e tret
Per keto pun nuk du ma fjal
Nuk e leshoj vjehrren per t'gjall

Mbyll moj gojen s'ke ta hap
Me forc vjehrren me mbajt ngjat
Ti si boll e kqyr nen sy
A ka dert si rrin me ty e

Heu fjala fjal sa filloj shamata
Heu u dynd dreqi ne tri kunata
S'mujte vjerra me u perzi
Se flok n'flok ishin mberthy

Shaj e bjeri njona tjetres
Jan afrue te shtati i vjehrres
A thue vesht moj t'paskan lan
Se per ty jena t'u u zan

Cou pra shpejt me na diftu e
Ti me cilen don me shku e
Plaka e shkret ne hall kish ra
Veç tri copash per me u nda

Ngeli tash te ti tan jeten
Neqofse m'doni m'leni vetem
O m'leni vetem

Ej erdhen djemt si tre asgana
Kqyren grat dhe u kthyn nga nana
Cfar kan grat nan me diftu e
Jan t'u zan or bir per mu e

Me nji fjal nuk ka gjo tjeter
Veçse luft nuse me vjeherr
Mend po dalin po s'po kena
Zgjidhni vet o mbrenda per mbrenda

Hej nuk u ndal o sherrin at dit
Krejt kojshit i kan çudit
Plaka e shkret ne hall kish ra
Veç tri copash per me u nda

Mbani vesh ju more bija
Do u kujtohen fjalt e mija
Vjen me radh pleqnia e shkret
Nji dit vjehrra jetni vet

Vjen me radh pleqnia e shkret
Hej nji dit vjehrra jetni vet e