Aurela Gaçe
Aurela Gaçe
Aurela Gaçe
  • Vendlindja:
  • Llakatund
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 49 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Tetor 1974
  • Horoskopi:
  • ♎ Peshorja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop popullore vlonjate
Aurela Gaçe është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Zoti i dha një dhuratë të çmuar, talentin për të kënduar. Ajo shpreson të arrijë shpirtrat e të tjerëve duke ndarë këtë dhuratë. Këngëtarja shqiptare Aurela Gaçe ka filluar të këndojë që në moshën 4 vjeç e gjysmë në Festivalin e Fëmijëve në qytetin e saj Vlorë. Aty edhe ka spikatur talenti i saj, që do të shpalosej më tej gjatë gjithë fëmijërisë me evente muzikore, ku edhe ka fituar mjaft çmime. Për Aurelën shkolla ka qenë vendi i marrjes së dijes, por ajo shumicën e kohës e kalonte duke kënduar. Si natyrë mund të cilësohet rebele. Aurela gjithmonë kishte mendjen e saj edhe gjatë viteve të rinisë së hershme bënte të kundërten e asaj që të tjerët kërkonin që ajo të bënte. Mendja e saj ishte e fokusuar vetëm te kenga. Ajo ishte e destinuar të bëhej një këngetare. Aurela ka zotëruar dhe aftësi aktrimi që kur ishte fëmijë dhe kjo i ka dhënë mudësinë e fitimit të 3 çmimeve speciale bazuar në interpretimet e këngëve të saj në festivale si dhe një çmim special nga Top Albania Radio. Për të promovuar më tej albumet e saj ajo ka dhënë dy koncerte solo live. Këto koncerte u mbajtën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë në vitet 1998 dhe 2000.

Në vitin 2000 Aurela provoi se “Akademia e Arteve” ishte zgjedhja e duhur për të dhe u diplomua atë vit në Dramë. Stili i Aurelës varion nga pop në folk.

Në Dhjetor 1993, Aurela Gaçe merr pjesë në Festivali i 32-të në RTSH me këngën "Pegaso". Ajo ishte në moshën 19 vjeçare dhe pati një performancë shumë të mirë. Katër muaj më vonë ajo konkurroi dhe fitoi në Festivalin e Pranverës 1994.

Në Maj 1994, Aurela Gaçe merr pjesë në Këngët E Stinës 1994 me këngën "Nuk Mjafton".

Në Dhjetor 1994, Aurela Gaçe merr pjesë në Festivali i 33-të në RTSH me këngën "Lamtumirë Me Telegram".

Në Maj 1995, Aurela Gaçe merr pjesë në Këngët E Stinës 1995 me këngën "Zhgënjimi".

Në Dhjetor 1995, Aurela Gace merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Nata".

Në Dhjetor 1996, Aurela Gace merr pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Me Jeten Dashuruar".

Në Maj 1997, Aleksandër Gjoka & Aurela Gaçe marrin pjesë në Këngët E Stinës 1997 me këngën "Pranverë E Vonuar".

Në Dhjetor 1997, Aurela Gace merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Fati Yne Shprese E Marrezi", ku edhe zuri vendin e dytë në Fest ’98.

Në Maj 1998, Aurela Gaçe merr pjesë në Këngët E Stinës 1998 me këngën "Nëse Je".

Në Dhjetor 1998, Aurela Gace merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "E Pafajshme Jam".

Në Dhjetor 1999, Aurela Gace merr pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "S'jam Tribu".

Në vitin 1998, Aurela Gaçe publikon albumin "Çile Zemrën".

Në vitin 2000, Aurela Gaçe publikon albumin "The Best".

Në Dhjetor 2001, Aurela Gaçe merr pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Jetoj".

Në vitin 2001, Aurela Gaçe publikon albumin "Tundu Bejke".

Në vitin 2001, Aurela Gaçe publikon albumin "Superxhiro".

Në shkurt 2002 Aurela vendosi të sfidonte vetveten dhe u zhvendos në Amerikë. Ajo pyeste veten se përse Shqiptaro-Amerikanët nuk kishin informacion të mjaftueshëm për artistët nga Shqipëria. Si një vend ish-komunist Shqipëria ishte e paaftë të siguronte informacionin e duhur për këtë teknologji të lartë. Për të ky ishte një fillim i ri. Ajo menjëherë fitoi popullaritet në komunitetin shqiptar për shkak të zërit të saj të mrekullueshëm dhe performancave elektrizuese, duke filluar që nga klubet, koncertet në gjithë Amerikën e deri në eventet private. Në vitin 2004 Aurela këndoi të dy himnet kombëtare të Shqipërisë e Amerikës në një event me pjesmarrjen e Presidentit Bill Klinton. Së fundmi në mars 2007 fotografi i mirënjohur Fadil Berisha organizoi një koncert special për nder të këngëtareve legjendareve shqiptare Vaçe Zela e Nexhmie Pagarusha.

Në Nëntor 2007, Aurela Gace merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Hape Veten", ku fitoi çmimin e parë dhe kënga u kthye në një hit. Pas 5 vitesh ne SHBA, Aurela bëri rikthimin si një e ftuar speciale në Festivalin në të cilin filloi karrierën e me pas triumfoi në Kënga Magjike.

Në Dhjetor 2008, West Side Family & Aurela Gaçe marrin pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Jehone".

Në vitin 2008, Aurela Gaçe publikon albumin "Mu Thane Syte".

Më datë 11 Qershor 2010, Aurela Gace publikon videoklipin "Origjinale", në bashkëpunim me Dr.Flori & Marseli. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Aurela Gace u paraqit në këto festivale: VFM 2011 (2011), Zhurma Show 2010 (2010).

Në Dhjetor 2010, Aurela Gace merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Kenga Ime".

Më datë 13 Mars 2011, Aurela Gace publikon videoklipin "Feel The Passion" dhe merr pjesë në Eurovision me këtë këngë.

Më datë 23 Qershor 2011, Aurela Gace publikon videoklipin "Ca$h", në bashkëpunim me Mc Kresha. Videoklipi u prodhua nga Pulla. Me këtë këngë, Aurela Gace u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), Zhurma Show 2011 (2011).

Në Qershor 2012, Aurela Gace merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Tranzit".

Më datë 25 Qershor 2012, Aurela Gace publikon videoklipin "Boom Boom Boom".

Më datë 8 Gusht 2012, Aurela Gace publikon videoklipin "Ja Ke Nge". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila. Me këtë këngë, Aurela Gace merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në Prill 2013, Aurela Gace merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "Shpirt I Shpirtit Tim".

Në Qershor 2013, Aurela Gace merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Shpirt I Shpirtit Tim".

Në vitin 2012, Aurela Gaçe publikon albumin "Paraprakisht".

Më datë 1 Gusht 2013, Aurela Gace publikon videoklipin "Dua". Me këtë këngë, Aurela Gace merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Më datë 27 Korrik 2014, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Merrem Sonte". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Nexhip Sera, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Nëntor 2014, Aurela Gaçe merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Pa Kontroll", në bashkëpunim me Young Zerka.

Më datë 5 Korrik 2015, Dr. Flori & Aurela Gaçe publikojnë videoklipin "Baba Ne Kte Skene". Me këtë këngë, Dr. Flori & Aurela Gaçe marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Në Shtator 2015, Aurela Gaçe merr pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Akoma Jo".

Më datë 2 Maj 2016, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Nene E Imja Nene". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila, Nexhip Sera, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 14 Prill 2017, Aurela Gaçe publikon videoklipin "S'mundem". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video.

Më datë 27 Maj 2017, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Fustani". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Nexhip Sera, Adrian Hila, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 29 Korrik 2017, Aurela Gaçe publikon videoklipin "S'nuk", në bashkëpunim me Fifi. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Aurela Gaçe merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 11 Maj 2018, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Të Dua". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), Aurela Gaçe. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Në Tetor 2018, Aurela Gaçe & Eli Fara marrin pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Zemra Rratatata".

Më datë 25 Qershor 2019, Genc Prelvukaj & Aurela Gaçe publikojnë videoklipin "Adrenaline".

Më datë 18 Gusht 2019, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Më Mbaj". Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj & Aurela Gaçe, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 21 Shkurt 2020, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Veten Dua Gjallë". Teksti i këngës u shkrua nga Rozana Radi, ndërsa orkestrimi u punua nga John Van Ride. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production. Me këtë këngë, Aurela Gaçe merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 në vitin 2020.

Më datë 6 Gusht 2020, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Lento Lento". Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj, ndërsa teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 12 Korrik 2021, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Çupa Nga Vlora". Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj, teksti u shkrua nga Nexhip Sera & Aurela Gaçe, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj. Videoklipi u prodhua nga kompania FRAME Pro.

Aurela Gaçe & Stine kanë njoftuar se më datë 2 Tetor 2021, do publikojnë videoklipin "S. F. L. (Stine.Flori.Lela)".

Më datë 2 Tetor 2021, Stine & Aurela Gaçe publikojnë videoklipin "SFL". Teksti i këngës u shkrua nga Stine, Dr. Flori, Aurela Gaçe & Rozana Radi, ndërsa orkestrimi u punua nga Stine. Produksioni audio u realizua nga Stine.

Më datë 28 Tetor 2021, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Djali Im I Keq". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Pandi Laço & Aurela Gaçe.

Më datë 23 Dhjetor 2021, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Në Të Zënça". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila & Aurela Gaçe, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila.

Më datë 17 Maj 2022, Aurela Gaçe & Eli Fara publikojnë videoklipin "Babi Im". Për muzikën dhe orkestrimin e këngës u kujdes Adrian Hila, ndërsa tekstin e kanë shkruar bashkarisht Rozana Radi, Aurela Gaçe & Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

Në Maj 2022, Aurela Gaçe merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Në Të Zënça".

Më datë 28 Maj 2022, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Tradhëtar". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga Enis Mullaj, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Aurela Gaçe. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

Më datë 16 Qershor 2022, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Kce Me Tupana". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Aurela Gaçe. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

Më datë 7 Dhjetor 2022, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Si Jetoj". Për muzikën dhe orkestrimin e këngës u kujdes Adrian Hila, ndërsa tekstin e kanë shkruar bashkarisht Rozana Radi & Adrian Hila.

Më datë 30 Janar 2023, Aurela Gaçe publikon videoklipin "99 Sfida". Muzika e këngës është sjellë e punuar në bashkëpunim nga Alban Kondi & Kledi Bahiti. Produksioni audio u realizua nga Fabian Basha.

Më datë 9 Shkurt 2023, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Unike". Për muzikën dhe orkestrimin e këngës u kujdes Enis Mullaj, ndërsa tekstin e kanë shkruar bashkarisht Eriona Rushiti & Aurela Gaçe. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

Në vitin 2023, Aurela Gaçe publikon albumin "Unike...".

Në vitin 2023, Aurela Gaçe publikon albumin "Me Taban".

Më datë 26 Shkurt 2023, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Mos Më Gënje". Muzika e këngës u punua nga Luan Zhegu, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi.

Më datë 24 Mars 2023, Aurela Gaçe publikon videoklipin "O Ma!", në bashkëpunim me Grace & Abin. Për muzikën dhe orkestrimin e këngës u kujdes Enis Mullaj, ndërsa tekstin e kanë shkruar bashkarisht Aurela Gaçe & Eriona Rushiti. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

Më datë 14 Prill 2023, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Se Te Dua". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Aurela Gaçe & Gent Myftaraj kanë realizuar bashkë muzikën, Rozana Radi & Aurela Gaçe kanë punuar bashkë tekstin e kësaj kënge, ndërsa për arranzhimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

Në Maj 2023, Aurela Gaçe merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Se Të Dua".

Më datë 28 Qershor 2023, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Lake Pupulake". Për muzikën dhe orkestrimin e këngës u kujdes Adrian Hila, ndërsa tekstin e kanë shkruar bashkarisht Adrian Hila & Aurela Gaçe. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

Më datë 12 Gusht 2023, Aurela Gaçe publikon videoklipin "Se Ti Je". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Aurela Gaçe. Videoklipi u prodhua nga kompania Frame Company Albania.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Mali95 Mali95  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Aurela Gaçe »

Komente 11