TEKSTESHQIP
Çelësi Muzikor 2
Edicioni i dyte i festivalit veror mbarekombetar "Celesi Muzikor 2008" u zhvillua mbreme ne Gjilan te Kosoves, ku dhe u ndane cmimet perkatese.

Cmimin e pare e ka merituar kengetarja tashme e njohur, Rezarta Shkurta. Menjehere pas saj jane renditur ne vend te dyte dhe te trete, perkatesisht Fjolla Morina dhe Mimoza Nelaj.

Por festivali kishte dhe nje sere cmimesh speciale. Keshtu "Interpretimi me i mire", u fitua nga Orinda Huta, "Best Female" nga Ciljeta Cilaga dhe "Best Male" nga Berkan Asllani.

Bordi i Festivalit informoi se ka pasur nje pjesemarrje te madhe per konkurrim te artisteve kengetare dhe penave te njohura.

Natyrisht qe stafi i Festivalit kishte perzgjedhur nga ky numer i kengetareve konkurrues ata te cilet do te ishin ne naten finale.

Ne qender te Gjilanit, festivali u ndoq ne pranine e shume artdashesve, kryesisht te rinj dhe te reja. Mes tyre, spikatnin fansat e nje pjese te kengetareve, perfshire dhe ata nga Shqiperia.

Fituesit e 3 çmimeve të para:

Çmimi i Parë - Rezarta Shkurta 'Kapriçoze'
Çmimi i Dytë - Fjolla Morina 'Në flagrancë'
Çmimi i Tretë - Mimoza Nelaj 'Merrëm'

Çmimet e tjera:

-Dona 'Frikë ty nuk të kam' - Çmimi i Publikut
-Berkani 'Mama mia' - Çmimi Best Male
-Çiljeta 'Lolita' - Çmimi Best Female
-Adelina Tahiri 'Gjysma tjetër' - Çmimi Hit Kënga
-Viki Lulgjuraj 'Vetëm sonte të vallëzojmë' - Çmimi Special 2
-Xhuli 'Digjem' - Çmimi Special 1
-Rejhana 'Dashuri reale' - Çmimi ZICO TV
-Orinda Huta 'Mesnate' - Çmimi i Interpretimi
-Drenusha Latifi 'Ato ditë' - Çmimi Best Styling
-BROTHER HOOD 'Back in the bullding' - Çmimi Best New Artist
-Genc Prelvukaj: Fatlinda Ramosaj 'Hasta la vista' - Çmimi i Kompozimit
-MC-Adi feat. Kreni 'Amaneti' - Çmimi Teksti më i mirë
-MC-Adi feat. Kreni 'Amaneti' - Çmimi Best Hip Hop
Çelësi Muzikor 2 (2008)
  • Çelësi Muzikor 2
  • Viti: 2008
  • 18/07/2008 - 18/07/2008
  • GJILAN
  • TV: Ziko TV
  • Radio: Radio Kosova