Më mbaj mend (për 1 muaj)


Dren Abazi: Lancimi I Shumë Këngëve Në Verë, Një Trend Primitiv


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
[28-06-2013]
Nje kenge intime, balade mesdhetare, me nje love story?, qe ne vetvete mbart shume ndjenje. Keshtu ka preferuar te vije kete sezon vete kengetari i njohur, Dren Abazi, i cili magjeps gjithmone me kreativitetin e tij. E shkruar, orkestruar dhe kompozuar nga vete ai, Si era vjen ne formen e nje dedikimi personal, fabulen e se ciles autori preferon ta mbaje vetem per vete. Kjo kenge eshte nje love story?, nje balade mesdhetare dhe shume intime, e cila preferoj te mbetet e tille?, shprehet Abazi, teksa e pyesim mbi muzen dhe mesazhin e saj. Por, pse preferon ta mbaje sekret?, cfare e ben kete kenge me te dashur se te tjerat per kengetarin, muza e saj, bashkepunimet, si dhe shumecka mbi jeten private, Dreni na i zbulon me poshte.
drenabazi
Si era?, titullohet kenga juaj me e fundit, lancuar pak dite me pare ne treg. Si eshte pritur deri me tani? Keni arritur te merrni nje feadback?

Kenga eshte pritur shume mire deri tani dhe te jem i sinqerte jam i befasuar. Por, mund te them se kemi punuar shume dhe gjithcka po na shperblehet sic e meritojme.

Pse Si era?

Si era? eshte nje kenge shume intime dhe personale e imja, ndaj si e tille dua te mbetet.

Na flisni pak per bashkepunetoret e kenges, si lindi ideja e nje kenge te tille?

Kenga eshte realizuar nga une. Normalisht qe jane disa instrumente ne kenge, te cilat i kane luajtur instrumentistet e mi nga orkestra, por une kam shkruar tekstin, njekohesisht jam edhe autor i muzikes, orkestrimit dhe producent i kenges.

Fabula, mesazhi qe ajo percjell tek dashamiresit e muzikes tende?

Kjo balade eshte nje "love story"?, nje balade mesdhetare, nje kenge qe, sic e thashe edhe me pare eshte shume personale dhe do preferoja te mbetej e tille.

Pse kaq "sekret"??

Sepse keshtu deshiroj per momentin.

Xhirimet e klipit jane bere ne Dhermi. Pse pikerisht aty?

Une e adhuroj jashtezakonisht shume ate pjese te bregdetit shqiptar ne vere. Edhe pse jam gjate gjithe kohes ne levizje, diteve ndermjet qe i kam te lira vazhdoj te shkoj rregullisht ne jug. Nga dy-tre dite, por shkoj disa here gjate veres, prandaj doja me cdo kusht qe nje video timen ta realizoja atje.

çfare e vecon nga kenget e tjera te tua kete te radhes?

Per mua, kjo eshte nje nga kenget me te bukura qe ka realizuar deri me tani. Normalisht ketu flas edhe per realizimin muzikor, por edhe si kompozim dallon pak nga te tjerat. Eshte me ekzotike ndoshta dhe ka pak elemente "western"?.

Nuk mendoni se do ishte me mire qe ne sezonin e veres te vinit me nje kenge ritmike si koleget e tu?

Muziken dhe kenget nuk i percakton stina e veres, ose e dimrit. Kjo realisht me duket absurditet, pra te ndarit e muzikes sipas stineve. Ky eshte nje "trend"? shume primitiv, qe normalisht une nuk i shkoj pas.

Koncertet, si jeni me axhenden e ketij sezoni dhe na rrefeni nje kujtim, mbrese, qe keni marre me vete nga ato te viteve te kaluara?

Vera ne pergjithesi eshte nje periudhe e vitit, gjate se ciles jemi me te zene. E kam fjalet per eventet dhe koncertet qe bej ne Kosove dhe Shqiperi. Edhe kjo vere do te jete e nxehte ne kete sens. Gjate ketyre viteve, duke qene se kam pasur fatin te vizitoj shume vende dhe te takoj shume njerez, normalisht qe kam perjetuar momente te ndryshme, te cilat me kane lene mbresa te pashlyeshme, por per momentin s'do te vecoja asnje.

Pas kesaj kenge keni ndermend ndonje tjeter per kete vere?

Nuk e besoj. Nga shtatori edhe mund te kete. Eshte ceshtje e kendveshtrimit personal kjo. Ka te tille qe bejne edhe nga tre-kater videoklipe gjate veres. Kjo per mua eshte e pa konceptueshme dhe e panevojshme. Ideja e imponimit nuk me ka pelqyer asnjehere.

Bashkepunimet hyjne ne shijet tuaja profesionale dhe me ke do te donit te realizonit nje?

Ka shume artiste te mire, te cilet i cmoj vertete. Mendoj qe bashkepunimet qe kam pasur ia kane vlejtur vertete. Po mendoj edhe per nje bashkepunim te radhes, por mendoj qe eshte akoma heret te flas per te. Do e kuptoni me kohe.

Romantik dhe i ndjeshem, cfare virtytit tjeter i njihni vetes Dreni?

I drejtperdrejte ne shprehjen e mendimeve qe kam ne raport me njerezit. Shume here me ka ndodhur te lendoj dike pikerisht per kete arsye. I them gjithmone ne sy, si te mirat, ashtu edhe te keqijat.

Cila eshte pika juaj e dobet?

Jam shume i ndjeshem. Do te doja te mos isha kaq shume.

I dashuruar? Pse artistet shqiptare ne pergjithesi nuk preferojne te flasin per jeten e tyre private?

Personalisht jam mbeshtetes i idese, qe jeta personale e nje personi duhet te jete shume personale dhe te kete privatesine e duhur. S’ka te beje kjo me te qenurit person publik, ose jo.

Nuk mendoni se publiku ka nevoje te njihet edhe me anen njerezore tuajen, jo vetem ate profesionale?

E kuptoj faktin qe publiku eshte kurioz gjate gjithe kohes te dije sa me shume per jeten e personazheve qe pelqejne, deri ne detajet me te vogla, por eshte e drejta jone qe edhe ne te mundohemi te mbajme larg syrit te te tjereve jeten tone. Pastaj jeni ju, gazetaret qe i zbuloni te gjitha (qesh).

Tipari fizik qe pelqeni me shume tek nje femer?

Goja dhe hunda.

çfare shikoni dhe vleresoni me shume fizikisht ne takimin e pare tek nje femer?

Menyren e te folurit!

çfare do ta prishte takimin tuaj te pare?

Te parin asgje, thjesht s’do ndodhte i dyti.

Si e mendoni nenen e femijeve te tu?

Per momentin s’mendoj gjera te tilla. Ndoshta ne dhjete vitet e ardhshme do filloj te mendoj per kete.
 (Albina Gjergji Koha Jone)Komente mbi këtë artikull


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet