Enxhi Nasufi

Enxhi Nasufi: “Nuk Dua Të Nxitohem Në Projektet E Mia Për Hir Të Një Klipi”

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}
[13-04-2016]
Edhe pse e ka nisur karrierën shumë herët, ka zgjedhur të qëndrojë larg lajmeve të bujshme. Enxhi Nasufi është këngëtarja që ka vendosur të njohë suksesin falë zërit dhe talentit që ka. Pranon që kompeticionet muzikore në Shqipëri edhe e kanë zhgënjyer, por gjithnjë ka ditur të marrë më të mirën prej tyre, duke e parë si një sfidë, sesa një zhgënjim. Nuk gjykon koleget që e teprojnë me ekstravagancën, duke u shprehur se sukses të jep vetëm puna, asgjë tjetër…
Kemi kohë që s’ju shikojmë me një projekt të ri, me çfarë po merret Enxhi?
Këto kohë kam punuar shumë. Jam duke përgatitur një projekt të ri muzikor. Këngën e kam mbaruar dhe jam duke përgatitur gjithçka tjetër, që të mund ta lançoj në verë.

Përse në verë, është vera kulmi për këngëtarët?
Mendoj se po. Në verë është sezoni i koncerteve, ku dhe këngëtarët duhet të kenë këngë ta reja në repertorin e tyre. Në verë njerëzit kanë më shumë kohë të lirë, janë më të lumtur, kanë kohë të dëgjojnë muzikë si dhe ta shijojnë atë. Pra, është një atmosferë ndryshe vera.

Keni zgjedhur të mos të jeni shumë e pranishme me klipet, përse kjo zgjedhje?
Keni të drejtë. Faktikisht kam një moto në jetë. Gjërat duhen bërë pak edhe saktë. Nuk dua të nxitohem në projektet e mia për hir të një klipi. Më pëlqen që gjërat t’i analizoj më thellë. Të punoj më gjatë për një klip, që të kem mundësinë të sjell diçka të realizuar, jo thjesht diçka komerciale që të harrohet shpejt.Ndërkohë, si i shikoni kolegët që nxjerrin klipet shpeshherë dhe bëjnë muzikë komerciale?
Në fund të fundit gjithçka është zgjedhja e tyre. Është edhe çështja e emrit që ke krijuar në treg. Janë disa artistë që kanë krijuar tashmë famën e tyre dhe mund t’ia lejojnë vetes të sjellin klipe të shpeshta dhe të gjitha projektet e tyre e kanë të lehtë rrugën drejt suksesit. Është ndryshe situata kur ti po hyn në këtë treg. Duhet të jesh shumë e kujdesshme, që të dish të vlerësosh gjërat që po bën, ndryshe ekziston mundësia që edhe të dështosh.

E quani veten si një këngëtare që sapo e keni nisur karrierën tuaj muzikore, apo jeni konsoliduar tanimë?
Nëse flasim për klipet, apo për një jehonë mediatike, mund të them se jam një këngëtare e re. Nuk më pëlqen të reklamoj çdo punë timen, nëse ti ke talent dhe vullnetin e duhur, pjesa e reklamës boshe më duhet pa vlerë. S’e dua famën nga skandalet, por nga puna që bëj. Sa u përket viteve që kam në muzikë, unë jam ngjitur në skenë që në moshën 8- vjeçare. Jam përballur me kompeticione muzikore, sfida dhe mendoj se kam arritur të marr shumë nga muzika.Sa u besoni kompeticioneve muzikore?
Unë shpeshherë kam qenë pjesë e tyre, që kështu normal që i vlerësoj. E vërteta është që çfarëdo vendi që të marrësh, ti përfiton. Është një stimul, një vlerësim më vete të jesh pjesë e garave muzikore.

A je zhgënjyer ndonjëherë?
Patjetër që ka pasur raste edhe ku jam zhgënjyer. Normalisht që jo gjithmonë fiton më i miri, por nuk më ka demoralizuar kjo gjë. Në fund unë kam marrë çfarë kam dashur nga një festival dhe nuk jam marrë më me pjesën tjetër. Sado që themi se bëhen padrejtësi, festivalet janë një mundësi për të testuar veten përballë artistëve të tjerë.

Përse nuk zgjedh Enxhi të zhvishet në performancat e saj?
Mendoj se muzika është pasion, është një talent. Nëse unë nuk e kam këtë talent, është e kotë të zhvishem apo të provoj gjëra të tjera. Këngëtar të bën vetëm zëri, asnjë performancë, apo ekstravagancë tjetër. Këngëtare o je, o nuk je, nuk ka rrugë të ndërmjetme.Si i shikoni koleget që zhvishen më shumë sesa duhet?
Nuk i gjykoj aspak. Gjithsekush ka jetën e vet dhe është i lirë të bëjë ç’të dojë. Secili e zgjedh vetë jetën dhe karrierën e tij. Unë jam Enxhi dhe nuk më pëlqen ekstravaganca, përgjithësisht më pëlqen cilësia dhe jo sasia.

A ke shoqe të tilla?
Në fakt unë kam shumë pak shoqe. Preferoj të kem qoftë edhe një njeri të vetëm, të kem një marrëdhënie të bazuar te respekti.

Shfaqeni gjithnjë në formë, sa kujdeseni për veten?
Si çdo vajzë tjetër, edhe mua më pëlqen shumë të kujdesem për veten. Natyrisht që kam një skuadër që më këshillon për të gjitha daljet e mia publike, por edhe në të përditshmen. Kam stilisten time, që kujdeset në çdo performancë, si dhe make-up artisten time, Suela Cangu, që gjithnjë më shndërrojnë.

Sa shpenzoni për lookun?
Mendoj se bëj blerje të zgjuara. Nuk dua të shpenzoj shumë, po më pëlqen që të kem gjithçka të modës, pa abuzuar me çmimet.

Si është jeta private e Enxhit?
Nuk më pëlqen të flas për jetën private. Dua të identifikohen në treg me punën time, me muzikën që bëj, jo me lajmet nga jeta private.
 (BalkanWeb)

Enxhi Nasufi: “Nuk Dua Të Nxitohem Në Projektet E Mia Për Hir Të Një Klipi”


Komente 0