TEKSTESHQIP

Frederik Ndoci
Por Si Ti Nuk Ka Nje Tjeter
Lyrics

Kur me djegin lot e brenge
Vij ne Shkoder i fashoj
Dhimbja e shpirtit bahet kange,
Bahem zog e fluturoj.
Dhimbja e shpirtit bahet kange,
Bahem zog e fluturoj.

Neper dasma e pervjetore,
Krenarine na perkedhel,
Mos harro i thote femijes
Je shkodrane moj Michelle.
Mos harro i thote femijes
Je shkodrane moj Michelle.

Ref.
Dhe jehon jare e vjeter,
Rritet malli e bahet det
Porsi ti nuk ka nje tjeter
Mori Shkoder ne ket' jete.

Jam yt bir e te kam nane,
Moj embleme e lumturise
Je legjende me ore e zana
Det i madh i dashurise.

Dhe jehon jare e vjeter,
Rritet malli e bahet det
Porsi ti nuk ka nje tjeter
Mori Shkoder ne kete jete.

Taraboshi e Labeati,
Maranai perkarshi,
Drini, Buna edhe Kiri,
Buze Rozafes bahen nji.
Drini, Buna edhe Kiri,
Buze Rozafes bahen nji.

E mes tyre Shkoderlocja
Neper shekuj kaleron
Bijte shtegtare qe lane cerdhen,
Neper dasma mi bashkon.
Bijte shtegtare qe lane cerdhen,
Neper dasma mi bashkon.

Cerdhe e vjeter nazemadhe,
Zogjte shtegtare me kange i pret
Eni bij tek gjiri i Shkodres,
Merrni force e merrni jete.

Dhe kudo qe fluturoni,
Ne cdo vend e ne cdo ane
Krenarine mos e harroni
Krenarine se jam shkodran!

Dhe jehon jare e vjeter,
Rritet malli e bahet det
Porsi ti nuk ka nje tjeter
Mori Shkoder ne ket' jete.
INFO
Produkti muzikor u lansua para publikut i përpunuar në sferën vizuale edhe me klip muzikor, i cili u publikua më 30 Dhjetor 2012. Për këngën ka punuar kompozitori Zef Çoba, tekstin e krijoi Fadil Kraja, ndërsa okestracionin e shkroi Shpëtim Saraçi.