Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gjergj Suljoti

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
  • Vendlindja:
  • Korçë 
  • Mosha:
  • 70 Vjeç
  • Shenja e Horoskopit:
  • Virgjeresha ♍
BIOGRAFIA: Gjergj Suljoti është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë, popullore korçare dhe klasike. Gjergj Sulioti u lind në një familje me tradita në kulturën muzikore. Babai i tij, Piro Sulioti ishte këngëtar lirik dhe solist në operetën “Agimi” të Kristo Konos, e cila është opereta e parë shqiptare dhe u vendos në skenë në 1954. Nëna e tij ishte aktore amatore pranë teatrit “A. Z. Çajupi”, ndërsa motra ishte këngëtare dhe profesore muzike. Mbasi mbaron shkollën e mesme të përgjithshme “Raqi Qirinxhi” në Korçë, meqë zotëronte të dhëna dhe ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Profili

Facebook

Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Ferdinant Bjanku

Alfred Meço

Artan Kola

Altin Shira

Gëzim Çela

Sherif Merdani

Vaga

Andi Shkoza

Ardian Trebicka

Antre

Tags: Gjergj Suljoti, Gjergj Sulioti


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet