Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ilir Shaqiri - Jam Evropë Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  28

Moj Evropë, Evropë e vjetër,
Si s'ma gjete një rrugë tjetër?
Një rrugë tjetër me pak besë
100 vjet m'qite n'harresë.

Moj Evropë perdja e kallkanit
Ta vunë zjarrin mes te Ballaknit
ta vunë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po u dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

100 vjet poj pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe dorë e zezë
Mos te ndaj kufij, mos te ndaj kufij.

Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
L'shoma diellin.
Dua t'jem zot
N'timen tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.

Deshten lindje e Azi
Herë me fe, herë me dredhi.
Trup e kokë mi bënin copë
Që t'mos isha ma Evropë...
Moj Evropë e bija e kallkanit
Ta vumë zjarrin mes te Ballaknit
ta vumë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

100 vjet po i pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe dorë e zezë
Mos t'ndaj kufi, mos t'ndaj kufi.

Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.
Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.


Ky tekst u dërgua nga Besmir


Akordet:

Am
Moj Evropë, Evropë e vjetër,
Si s'ma gjete një rrugë tjetër?
Një rrugë tjetër pak kthes
100 vjet mi qite n'harresë.

Dm
Moj Evropë e bija tallkanit
Ta vunë zjarrin mes te Ballaknit
Am
ta vunë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Am
Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

Dm
100 vjet poj pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Am
Kthema mua krenarinë dhe doren se
E
Mos t'ndaj kufi, mos t'ndaj kufi.

Am-G-Am Am-G-Am
Kthema tokën, kthjellma qjellin;
F
Kthema borxhin, kthema borxhin,
E
Lshoma diellin.
Am-G-Am
Dua t'jem zot
Am-G-Am
N'time tokë.
F F E
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
E Am
Jam Evropë, jam Evropë.

Deshten lindje e Azi
Herë me fe, herë me dredhi.
Trup e kokë mi bënin copë
Që t'mos isha ma Evropë...
Moj Evropë e bija tallkanit
Ta vumë zjarrin mes te Ballaknit
ta vumë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

100 vjet poj pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe doren se
Mos t'ndaj kufi, mos t'ndaj kufi.

Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.
Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.

Ilir Shaqiri - Jam Evropë
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Jam Evropë".
3. Video është e këngës "Jam Evropë", por nuk këndohet nga Ilir Shaqiri.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Ilir Shaqiri:


Komente 0