TEKSTESHQIP

Leta & Afrim Muqiqi
Gurbetqar
Lyrics

Gurbetqar a jeni gjall
moti sjemi pae
kur po vini prap n'Kosovë
hallakam me bae
Gurbetqar o ju zotni
hije ju ka veni
mat mirt gjithmon jeni kan
edhe do te jeni

Paqit gzime e shendet
jetofshit te lumtur
ju presim me ardh n'Kosovë
n'vendin me te bukur
Ju rujt Zoti per gjithmon
vllazni dhe motra
ju per neve vleni shum
ma shum se krejt bota

Gurbetqar a jeni gjall
moti sjemi pae
kur po vini prap n'Kosovë
hallakam me bae
Gurbetqar o ju zotni
hije ju ka veni
mat mirt gjithmon jeni kan
edhe do te jeni


Me u martu gruja nuk m'ngon
mos me pas gru hiq nuk bon
Sjam martue me punu
reni osht burrat me ngu
2x

Valla grue t'kan lan ment
po qohesh n'ora dymdhet (12)
snin per burr e as per shpi
na ke lan pa ngran pa pi
Qu e bane buken vet
edhe gruja don hyzmet
ni kafe pom pihet shum
se hala jam si per gjum

Me u martu gruja nuk m'ngon
mos me pas gru hiq nuk bon
Sjam martue me punu
reni osht burrat me ngu
2x

Mi pas paret e dynjas
po hargjon oj gru pa mas
nale doren pak oj gru
llogarin ma ke blloku
Lema burr o qat kulet
se po du me dal n'qytet
du mu knaq sa jam e re
kam do sene per mi ble

Me u martu gruja nuk m'ngon
mos me pas gru hiq nuk bon
Sjam martue me punu
reni osht burrat me ngu
2x


Embel me ke lan
nga hera e mram
po ndihem shum mir
te du kur mke than
pernime e kam
un i joti jam
sod e 100 vjet
se kam njet met lan

Embel me ka mbet
me ty qdo moment
kur ty te kam pran
si me pas dynjan
pernime e kam
un e jotja jam
sot e 100 vjet
se kam njet met lan

Po me behet qefi
per ty moj dashni
na jena pershtat
jem per mrekulli
po me behet qefi
per ty o moj xhan
bash qashtu qysh dua
per mu je taman
2x

Embel me ke lan
nga hera e mram
po ndihem shum mir
te du kur mke than
pernime e kam
un i joti jam
sod e 100 vjet
se kam njet met lan

Embel me ka mbet
me ty qdo moment
kur ty te kam pran
si me pas dynjan
pernime e kam
un e jotja jam
sot e 100 vjet
se kam njet met lan

Po me behet qefi
per ty moj dashni
na jena pershtat
jem per mrekulli
po me behet qefi
per ty o moj xhan
bash qashtu qysh dua
per mu je taman
2x
INFO
Për vijën melodike dhe për arranzhimin punoi Ardian Kastrati, teksa këngës i janë përshtatur vargjet nga Abaz Selmani.