Më mbaj mend (për 1 muaj)

Mahmut Ferati - Zbret Shqiponja N'mes Kosoves Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  8

N’prag të derës, hej del nji loke,
U knon bij’ve, hej të k’saj toke,
Zani saj po del nga zemra,
Se n’Kosov’ do t’vij’ pranvera.

Kur jehon zani i lokes,
Zbret shqiponja n’mes t’Kosovës,
At’her’ lokja nis e thot’,
E kam prit nji dit’ si sot.

AT’HER LOKJA NIS E I THOT’,
E KAM PRIT NJI DIT’ SI SOT.

Rrezon djelli hej n’mes t’Kosovës,
Knojn’ dy krenat hej të shqiponjës,
Thrrasin emrin Adem Jashari,
Dojn’ me u dridh lisat e malit.

Thrret Prekazi hej me Likocin,
Nuk ja falim, askujt trollin
Dhe pse shpijat na u kan’ djeg,
Prap’ themelet na kan’ mbet.

DHE PSE SHPIJAT NAJ KAN’ DJEG,
PRAP’ THEMELET NA KAN’ MBET.

Prap’ n’kto troje, hej jehon kanga,
N’mes t’Kosovës, hej vijn’ të fala,
Përshëndet Drini e Mirusha,
Bij’ve t’shqipes u lumt’ pushka.

Thrrasin Llapi e Dugagjini,
Tuj këndu hej, jep jetën trimi,
Kush dha jetën për atdhe,
Nuk ka vdekun, por ka le.

KUSH DHA JETËN PËR ATDHE,
NUKA KA VDEKUN, POR KA LE.


Ky tekst u dërgua nga  LRamadaniMahmut Ferati
Publikimi: 01/12/1998
Muzika: Fatmir Muja
Teksti: Fatmir Muja
Orkestrimi: Valton Beqiri


Mahmut Ferati - Zbret Shqiponja N'mes Kosoves
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Zbret Shqiponja N'mes Kosoves".
3. Video është e këngës "Zbret Shqiponja N'mes Kosoves", por nuk këndohet nga Mahmut Ferati.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Mahmut Ferati:


Komente 0