Nota Fest 2008

08/11/2008 - 08/11/2008
Salla Univerzale, SHKUP
Prezantuesit: Premtime Zylali & Rini Useini
TV: MRT
Radio: Radio Shkupi

Festivali i kenges se lehte te gjuhes Shqipe Nota Fest eshte mbajtur te shtunen me 15.11.08 ne sallen "Univerzal" ne Shkup dhe u moderua nga Premtime Zylali dhe Rini Useini. Ne Festival u paraqiten gjithsej 20 kenge. Fituese e festivalit te katermbedhjete "Nota Fest 2008" eshte kengetarja debutuese Jehona Iseni, e cila u paraqit ne skene si e para fundit me kengen e titulluar "Diskrecion".

"Te them te drejten para fillimit te festivalit kam pas ne vete nje vete besim se do te mund te jem fituese e ndonjerit prej shperblimeve, por jo edhe te shperblimit te pare nga publiku. I gjithe ekipi jemi munduar qe te dalim ne kete festival me nje kenge te re, e cila do te mbane ne vete te gjitha kriteret e nje kenge te shkelqyeshme dhe si duket kete qellim edhe ia dolem", tha Jehona.

Nderkohe, edhe organizatoret e festivalit u ndane te kenaqur nga rrjedha e ketij festivali. "Jemi shume te kenaqur nga menyra e organizimi te ketij festivali, planet e organizimit jane prishur pak per shkak mos ardhjes se dy te ftuarve special Besa Kokedhima nga Shqiperia dhe grupi Elita 5, ku kengetari i tyre ishte i semure shume dhe mungesa e tyre ishte e arsyeshme. Edhe mysafiret te tjere te cilet ishin nga Hungaria, Bullgaria etj u ndane shume te kenaqur", tha Agim Ismaili. Organizatori i ketij festivali edhe njeheresh faleminderoi te gjithe sponsoret, ne mesin e te cileve ishte edhe gazeta "Koha", e cila edhe kishte bere perzgjedhjen e cmimit - teksti me i mire i Festivalit.

Fitues te cmimeve:

Çmimi i pare i publikut: Jehona Iseni "Diskrecion",
Çmimi i dyte i publikut: Sejlani
Çmimi i trete i publikut: Goni Pasioni
Çmimi special si kompozim me i mire dhe mendimi i jurise: Olta Boka
Orkestrimi me i mire: Valon Gashi
Interpretimi me i mire: Lulefjolla Rufea
Debutuesja me e mire: Jehona Iseni
Teksti me i mire: Elis Bend dhe Arta Memedi
Fitues i televotingut: Goni Pasioni
Paraqitja me e mire skenike: Aurel Amzai


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

* Kjo nuk është renditja zyrtare e festivalit, por renditja e teksteve më të lexuara në teksteshqip.com gjatë kësaj jave.

Nota Fest 2008 (Tekste & Video)


Komente 1