TEKSTESHQIP

Violeta Kukaj Retkoceri
Këngë Për Bejtë Rexhepin
LyricsQiftelia e vjeter na mbeti pa tela
lotin e nje nane u n'shtat pranvera
mbas shtat vjet loti ksaj nane i ndalet
n'Kosovë e ke djalin i kishin than male
mbas shtat vjet loti ksaj nane i ndalet

Ref:
jam aj djal yt qe i knoj Drenices
se ka me u nxi plisi i shote galices
pa u shterr bre nan krejt kroni i mbretit, nuk ka me pushue pushka e Bejtë Rexhepit

malli edhe malet fort i paska marr
me pa tu marr ngryk prap nipi me daj
pershendet me kang Bejta dajë Hasanin,
per Rasim Kiqinën zogj ja falin zanin
pershendet me kang Bejta daj Hasanin
per Rasim Kiqinën zogj ja falin zanin

Ref:
përsëri n'Drenic bie qiftelia
bukurin liris ja shtojn plaget e mia
mu aty tek guri ujt e kronit tmbretit
jo smunet me vdek kenga e Bejt Rexhepit

po e pyt gitara e Jusuf Gervalles
qifteli e vjeter pse spo ja thu kanges
po thot qifetlia Bejta ka ndrru jet
po spo mundet dheu zanin me ja tret
po thot qiftelia Bejta ka ndrru jet
po spo mundet dheu zanin me ja tret

Ref:
perseri n'Drenic bie qiftelia
bukurin liris ja shtojn plaget e mia
mu aty tek guri ujt e kronit tmbretit
jo s'munet me vdek kanga e Bejt Rexhepit

DËRGOI:
INFO
Për melodinë dhe për arranzhimin u përkujdes Burim Krasniqi, teksa autor i tekstit është Fatmir Muja.