Më mbaj mend (për 1 muaj)

West Side Family - Deluzion Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  15

[Landi:]
Hej yo Dielli nuk ndriçon përjet' në t'vërtet'
Aq gjatë sa do t'jemi k'tu dhe do të kemi kaq nxeht'
Përse bërtet në k'të jet'
Nuk të dëgjon njeri ty se ky quhet realitet yea
Mos e çaj kokën se çfarë po ndodh
Jeto si t'duash ti dhe jo si qeni (që) n'rrug' po ngordh.
Jepi vetes ti më shumë ritëm alegri
Bëj si të duash ti e mos dëgjo tjetër njeri.
Se ti s'e di dhe asnjeri se di, se vitet po ikin me vrap atje lart në Galaksi.
West Side yo Family jemi ne, pyes veten pse jemi vetëm tre?
Jo, jemi (e)dhe më shum', jemi (e)dhe më shumë,
Kur të na dëgjojn', do vërshojn' si lum'.
Inatosen për ç'ka po heqin të rrënqethin,
S'din' kujt t'i besojn, Zotit apo Dreqit.
Se un' po them diçka, jo me tallje e as me shaka: Degjoni ju West Side West Side Family pra.

[Dr. Flori:]
Deluzion veç deluzion, deluzion për politikën, paranë e popullin tonë
Piksëpari s'duam veten se gjithçka shkatërruam, harruam që punuam, por edhe historinë mohuam.
Politikanët me të tyren, flasin edhe flasin dhe me fjalët e tyre b*thën ç'po na plasin.
'Tjer' gërthasin e kot ngjiren se na duan më të mirën, se luftojn për ne, për të gjetur më të lirën.
Ata jan' të fëlliqur, nga këmbët gjer' te koka, nuk i duam ne, nuk i do as Bota.
Se të gjith', që të gjith' janë ku me t'a fut', por do të vijë koha që (e)dhe ata të hanë m*t.
E megjithatë i kemi, i kemi në ball(ë), flakët le t'i marrin, e shkofshin në Djall.
Si vampira të uritur shpërndajnë kudo frikë, janë të gjith' diktatorë ata që bëjnë politikë.
Aspak s'më vjen keq s'më vjen keq tani, e kam për nder të them se jam në Family.
Me pamjen-realitet që jep ç'do njeri, ja çfarë dua të them dua të them tani.
Janë në Family, ti je në zonën tonë, ti po rrezikon, kujdes kur kalon, ne jemi Kampionë dhe e japim ngjarjen, ashtu siç dim' vet', me një fjalë quhet: REALITET, që merret me gjithçka çfarë ndodh në kte Bot' e ç'a na vrau më shumë, eshtë politika sot, që n'a çau e na ndau në 400 zona e s'e thamë një herë që: - "SHQIPËRIA ËSHTË E JONA!"
Se të gjith' na kanë copëtuar në më shumë se 500 vjet, por kësaj radhe më duket, se Shqipërinë po e ndajme vet'.

Refreni 2X
[Landi:]

E pra çfarë të them?
E pra çfarë të shkruaj?
Di që thell' në veten time un' vetëm po vuaj.
Zemra si s'u ça, në copa si s'u nda?
Këtu (fati) pse na la?
K'të fjalë të keqe kush e tha?!

[Miri:]
Me paratë në tavolinë biznesi shkon ujë,
Me pislliqe me u marr, vetëm kështu bën bujë.
Se realitetin dhe pse (të) hidhur, sot po e pranojmë, jo nuk ndahemi dot nga korrupsioni ku punojmë.
E ç'a po them, e s'e di se ç'a po them,
Them vetëm atë që vetëm un' e kam në mend,
Secili të jetojë sipas mënyrës së tij,
Të tjerët do t'shohin ty e prapa teje do t'vin'.
Bëj si thonë ata se fytyrën ta nxijn',
S'pyesin më për rendin,
Janë alinj e vet' kadinj.
E kjo jet' kështu e ka, liri s'ka.
Gjën' më të shtrenjtë e kanë hedhur në hava.
Ngrini duart lart me një thirrje për West Side,
Si Monstars edhe ne: "Hit 'em low, hit 'em high"
Hit 'em high hit 'em low, kjo këng' po vazhdon,
Realitetin sot ne sot po tregojm'.
Ndaj s'duhet të nxitosh kur diçka të kërkosh,
Do tët' ulet shpejt gjoksi kur tët' fryhet si kaposh,
Nje biznes të kërkosh, për para të luftosh, të shikosh, të veshtrosh, pastaj t'a gjemosh.
Mos u hap shume (b*thësh), më dëgjo mua,
Kënaqësi ësht', pastaj do të vuash,
Kjo i ka ndodhur dhe të tjer've si ti,
Këta që po dëgjon sot, jan' West Side Family

[Dr. Flori:]
Të flas pak të flas, dua të them se kemi klas
E me fjalët e mia, të gjith' i godas
Këtu, me qendër nga West Side
Të flas
Të gërthas
Të bërtas yo
Të çirrem
Të ngjirem

Refreni 4X
Landi 4X
West Side Family 2X


Ky tekst u dërgua nga Landi WSFWest Side Family
Publikimi: 01/11/2000
Festivali: Kënga Magjike 2000
Muzika: West Side Family
Orkestrimi: Shpëtim Saraçi
Tex: Dr. Flori & Armir Shahini


West Side Family - Deluzion
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Deluzion".
3. Video është e këngës "Deluzion", por nuk këndohet nga West Side Family.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga West Side Family:


Komente 0