Më mbaj mend (për 1 muaj)

Zef Beka - Mark Gjokaza I Domgjonit Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  6

Kur gezoi Shqipja pavaresine
Fillun planet per Serbine
Prej Cetine done me u nise
Me ja marre nje pjese Shqipnise
Me i msy malet paten friken
Pa pushtu nje here Mirditen
Me i dale zot tokes e trollit
Cohen burrat e Domgjonit
Sa here shqipja i shetit malet
Mbi Mirdite o sa here po ndalet
Permbi kreshtat e Domgjonit
Se harron o nje kulle zakonit
Mark Ndue Ndrecen o n’at kulle te bardhe
Burre kreshnik e trim i rralle
Per trimnite o si ka pas bo
S’thane kot malet burre me za
Sa shume larg o pushka ju ni
Tuj i pre o krenat me shki
Brez pas brezi o ne ate kulle
Per Mirdite o u njoft kaj burre
Deri vone o ne kohe te sodit
Me Mark Prengen e Domgjonit
Burre kreshnik o me u mate me malet
Oranik beset e fjalet
Marre prej te pareve bujarine
Nderen besen e trimnine
Si kryetare o ja besun fronin
Me drejtue te tane Domgjonin
Hey fjala ne toke o kurre mos me i ra
Paska pase o se kujt me i ngja
Mark Ndue Ndreca paten thane motit
Fjala e tij ndane fjale barotit
Njate burrni o ne ner te fisit
Ja la djalit e ja la nipit
Ja la Nojt e ja la Markut
Me qu nalt ate za t’bajrakut
Ne pleqni e ne kuvend
Gjithmone fjala o me i zane vend e
Ne ato vite ne diktatur
Mark Gjokaza qendroi burre
Flladi i bjeshkeve o thone ka fryni
Kund ma te mire o s’ta ka pa syni
Djale azgan o si te paret e vete
Qysh se erdhi ne pushtet
Fjale e tij o kurre su kthy mrapa
S’pranoj tituj as levdata
Pse more vrejtje e ndeshkime
S’pranoj kurre o me bo dallime
Hej dasma e madhe o ne mahalle
Po i thone Markut o krushku i pare
Per ne pune niset nga fshati
Paska ndodhe o vdekja ma gati
Aksidenti o n’ate lugine
Sec ja mure Markut rinine
Ne kater anet o lajmi po shkon
Gjame e madhe ne Domgjon
Humbje e rande per tane Mirditen
Djeme si Marku o rralle do te rriten
Lamtumire Markut me i thane
Prove e rane o per babe e nane
Djale i vetem o djale i ri
Me lane nusen o me gjashte fmije
Kalojne vitet por nuk harrojne
Emerin babes po ja nderojne
Fjalt e vjetra o kurre nuk vdesin
Kush ka kene gjithmone do mbesin
Zef Beka
Publikimi: 22/05/2021
Muzika: Fran Kodra
Teksti: Fran Kodra
Orkestrimi: Behar Neli
Video Produksioni: MAX Production
Regjia: Llesh Nikolla (Mjeshter I Madh)
Idea Dhe Realizimi: Klejvis GjokazaZef Beka - Mark Gjokaza I Domgjonit
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Mark Gjokaza I Domgjonit".
3. Video është e këngës "Mark Gjokaza I Domgjonit", por nuk këndohet nga Zef Beka.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Zef Beka:


Komente 0