A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Getinjo

Vendlindja: Ferizaj  
Mosha: 27 Vjeç
Ditëlindja: 13 Qershor 1990
Shenja e Horoskopit: Binjaket

Këndon kryesisht: Hip-Hop

Getinjo është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Getoar Aliu (GHETTO / Getinjo) lindi në Kosovë, por në vitin 1993, familja e tij emigroi në Gjermani. Atje u rrit në një frymë evropiane dhe përjetoi një jetë ndryshe prej të tjerëve. I dashuruar me muzikën, në vitin 2002 publikoi shkrime dhe poezi të ndryshme në festivale shkollore.

Në vitin 2004, Ghetto kthehet në Kosovë në vendlindjen e tij në Ferizaj dhe aty filloi të inspirohet për jetën dhe veprimtarinë e tij të ardhshme. Filloi të shkruante tekste të ndryshme mbi rrugën, pjesën e jetës që la pas dhe mbi çdo gjë që e rrethonte.

Ka pasuar inçizimi i këngës së parë në vitin 2007 në një studio professionale në Prishtinë, kurse në vitin 2009 u publikua videoklipi i tij i parë për këngën "Goodbye My Love".

Po Ghetto mund të thotë se kënga që i hapi rrugën drejt suksesit ishte kënga e publikuar në vitin 2011 dhe që titullohet "AJO". Kjo këngë ka ndikuar shumë tek fansat shqiptarë, sidomos tek ata qe duan muzikën HIP-HOP.

Në fund të vitit 2011, Ghetto plasoi albumin e tij të parë me titullin "YOUNG GHETTO". Albumi ka 20 këngë me tema të ndryshme. Getinjo dhe i vëllai ishin problematikë por me kohën edhe u përmisuan ata nga problemet pranojnë se edhe kanë përdorur lëndë naarkotike. Por kjo gjë ishte kohë më parë tani jan yje të estradës.

Pas shume videoklipeve me shume sukes, ai vendosi te ndronte emrin YOUNG GHETTO dhe me pas te mbante emrin aktual Getinjo. Gjithashtu Getinjo ka patur plot bashkepunime me producenta te njohur si BINI Record ZZapp&Chris etj.Kenget te tjera qe i hapen rrugen drejt suksesit Getinjos jane gjithashtu KAOS,MOS TA NIN,CHILLIN,GOCA IME ETJ.

"Lavire" u bo nje hit I madh dhe pritet qe se shpejti Getinjo te lansoje kengen me vellain e tij Mozzik.
Kenga e shumpritur e vellezerve Aliu me ne fund u lansua ne daten 4 maj 2016 dhe ajo mban titullin "Tony Montana".

Po ashtu me daten 22 tetor 2016 publikoi kengen "O Moj Pare" qe ne spot kishte dhe vellaun e tij.
Pos kësaj ai publikoi edhe kengen "Njeri" ne bashkpunim me Doniken "Nikka" e labelit On records.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  Anhela  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  760

  • Getinjo ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Getinjo »
teksteshqip.com © 2007 - 2017