Getinjo
Getinjo
Getinjo
  • Emri i vërtetë:
  • Getoar Aliu
  • Vendlindja:
  • Ferizaj
  • Mosha:
  • 32 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 13 Qershor 1991
  • Horoskopi:
  • ♊ Binjaket
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Getinjo është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Getoar Aliu (GHETTO / Getinjo) lindi në Kosovë, por në vitin 1993, familja e tij emigroi në Gjermani. Atje u rrit në një frymë evropiane dhe përjetoi një jetë ndryshe prej të tjerëve. I dashuruar me muzikën, në vitin 2002 publikoi shkrime dhe poezi të ndryshme në festivale shkollore. Getinjo dhe i vëllai ishin problematikë por me kohën edhe u përmisuan ata nga problemet pranojnë se edhe kanë përdorur lëndë naarkotike. Por kjo gjë ishte kohë më parë tani jan yje të estradës.

Në vitin 2004, Ghetto kthehet në Kosovë në vendlindjen e tij në Ferizaj dhe aty filloi të inspirohet për jetën dhe veprimtarinë e tij të ardhshme. Filloi të shkruante tekste të ndryshme mbi rrugën, pjesën e jetës që la pas dhe mbi çdo gjë që e rrethonte. Ka pasuar inçizimi i këngës së parë në vitin 2007 në një studio professionale në Prishtinë.

Në vitin 2009 u publikua videoklipi i tij i parë për këngën "Goodbye My Love". Pas shume videoklipeve me shume sukes, ai vendosi te ndronte emrin YOUNG GHETTO dhe me pas te mbante emrin aktual Getinjo. Gjithashtu Getinjo ka patur plot bashkepunime me producenta te njohur si BINI Record, ZZapp & Chris etj.

Më datë 27 Janar 2011, Ghetto publikon videoklipin "What's Up".

Më datë 12 Nëntor 2011, Ghetto publikon videoklipin "Ajo". Kjo këngë ka ndikuar shumë tek fansat shqiptarë, sidomos tek ata qe duan muzikën HIP-HOP.

Më datë 25 Nëntor 2011, Ghetto publikon videoklipin "Pse U Bona Reper".

Në vitin 2011, Young Ghetto publikon albumin "Young Ghetto Mixtape", i perbere nga 20 këngë me tema të ndryshme.

Më datë 13 Mars 2012, Ghetto publikon videoklipin "Mos Ta Nin", në bashkëpunim me F-sang. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 23 Shtator 2012, Ghetto publikon videoklipin "Goodbye My Love".

Më datë 4 Tetor 2012, Ghetto publikon videoklipin "Chillin".

Në vitin 2012, Young Ghetto publikon albumin "Young Ghetto".

Më datë 29 Janar 2013, Ghetto publikon videoklipin "Chill In Studio", në bashkëpunim me Chemical, Mr.Big, Big Ar, King B.One & Beni-G.

Më datë 10 Maj 2013, 2faces publikon videoklipin "Show", në bashkëpunim me Young Ghetto.

Më datë 1 Korrik 2013, Dorand publikon videoklipin "Syte E Saj", në bashkëpunim me Young Ghetto. Muzika e këngës u punua nga Shkumbin Nebihu, teksti u shkrua nga Getinjo.

Më datë 8 Tetor 2013, Getinjo publikon videoklipin "Kaos". Muzika e këngës u punua nga Shkumbin Nebihu, teksti u shkrua nga vetë Getinjo. Videoklipi u prodhua nga Image Production.

Më datë 12 Dhjetor 2013, Dj Kollink publikojnë videoklipin "Fr Cypher", në bashkëpunim me Ago, Limi, Getinjo, SL, Donat & Buta.

Më datë 7 Mars 2014, Getinjo publikon videoklipin "My Love". Muzika e këngës u punua nga Shkumbin Nebihu, teksti u shkrua nga vetë Getinjo.

Më datë 22 Maj 2014, Ghetto publikon videoklipin "No".

Më datë 9 Korrik 2014, Getinjo publikon videoklipin "Fake Industry".

Më datë 18 Mars 2015, Eva publikon videoklipin "S'jena Mo", në bashkëpunim me Getinjo. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Getinjo, Mozzik, ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 26 Qershor 2015, Fibi publikon videoklipin "Shume Ngat", në bashkëpunim me Getinjo. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Getinjo. Videoklipi u prodhua nga Fab3 Productions.

Më datë 5 Korrik 2015, Zelma publikon videoklipin "A Dalim", në bashkëpunim me Getinjo.

Më datë 17 Korrik 2015, Endri publikon videoklipin "Kukllat", në bashkëpunim me Getinjo. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Getinjo. Videoklipi u prodhua nga XL Films.

Më datë 23 Tetor 2015, Getinjo publikon videoklipin "Lavire". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga vetë Getinjo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga XL Films.

Më datë 18 Mars 2016, Getinjo publikon videoklipin "Monster", në bashkëpunim me Baby G. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss.

Më datë 4 Maj 2016, Getinjo publikojnë videoklipin "Tony Montana", në bashkëpunim me Mozzik. Me këtë këngë, Getinjo marrin pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 20 Korrik 2016, Getinjo publikon videoklipin "Ku Je", në bashkëpunim me Kida.

Më datë 22 Tetor 2016, Getinjo publikon videoklipin "O Moj Pare".

Më datë 1 Mars 2017, Getinjo publikon videoklipin "Helem".

Më datë 6 Korrik 2017, Getinjo publikon videoklipin "Sexy".

Më datë 4 Nëntor 2017, Getinjo publikon videoklipin "Mucho Dinero".

Më datë 10 Dhjetor 2017, Getinjo publikon videoklipin "Kriminel".

Më datë 30 Dhjetor 2017, Fuego publikon videoklipin "Flex", në bashkëpunim me Getinjo.

Në vitin 2017, Getinjo publikon albumin "Best Of".

Në Janar 2018, pas mosmarrveshjeve te shumta me kompanine OnRecords, vjen momenti i ndarjes ne menyren me te keqe. Hitet e Mozzik dhe Getinjo fshihen nga kanali Youtube i Zzap & Chris. Te dyja palet kane hedhur ne gjyq njera tjetren. Ne njeren ane kemi Mozzik dhe Getinjo ndersa ne anen tjeter kemi Zzap & Chris, OnRecords dhe menaxherin Elshani. Antaret e tjere te OnRecords qe dikur konsideroheshin vellezer, kane vendosur te vazhdojne me OnRecords. Kida dhe Endri postuan qe diten e pare te sherrit se jane pjese e OnRecords dhe po pergatisin hite te reja.

Më datë 26 Prill 2018, Getinjo publikon videoklipin "50".

Më datë 11 Maj 2018, Getinjo publikon këngën "Kejt".

Më datë 2 Qershor 2018, Çartani publikon videoklipin "Ma Shum", në bashkëpunim me Getinjo.

Më datë 19 Korrik 2018, Getinjo publikon videoklipin "Ti Ngele".

Më datë 19 Tetor 2018, Mozzik & Getinjo publikojnë videoklipin "Para Siempre".

Më datë 22 Dhjetor 2018, Getinjo publikon videoklipin "UH" dhe është kujdesur vetë për tekstin e këngës.

Më datë 30 Janar 2019, Getinjo publikon videoklipin "Sillet" dhe është kujdesur vetë për tekstin e këngës.

Më datë 23 Shkurt 2019, Sandro publikon videoklipin "Lila", në bashkëpunim me Getinjon.

Më datë 18 Prill 2019, Getinjo publikon videoklipin "Selfmade".

Më datë 22 Qershor 2019, Getinjo publikon videoklipin e animuar "Daddy". Kënga është ritmike, teksa për muzikën dhe instrumentalin janë kujdesur XXL Records. Ndërkohë për vargjet e tekstit është kujdesur vet reperi, ashtu siç bën tashmë në çdo këngë tjetër të tij. Ana vizuale e këtij projekti muzikor i është besuar produksionit Visual CR.

Më datë 20 Nëntor 2019, Getinjo publikon videoklipin "Unë".

Më datë 22 Shkurt 2020, Mossi & Getinjo publikojnë videoklipin "Rrezikim".

Më datë 7 Korrik 2020, Getinjo publikon videoklipin "P9".

Më datë 5 Dhjetor 2020, Mozzik & Getinjo publikojnë videoklipin "El Chapo". Muzika e këngës u punua nga RZON, ndërsa teksti u shkrua nga Mozzik & Getinjo. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 9 Shkurt 2021, Stresi publikon videoklipin "S'jom Dorzu", në bashkëpunim me Getinjon. Produksioni audio u realizua nga Edlir Begolli.

Më datë 17 Qershor 2021, Getinjo publikon videoklipin "Pare".

Më datë 1 Dhjetor 2021, Getinjo publikon videoklipin "Real". Teksti i këngës u shkrua nga Getinjo.

Më datë 20 Maj 2022, Mozzik & Getinjo publikojnë videoklipin "Toto Rina". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Mozzik & Getinjo. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 19 Nëntor 2022, Getinjo publikon videoklipin "God".

Më datë 23 Dhjetor 2022, BBVK publikojnë videoklipin "Bigu Jemi Ne". Pjesmarrës të kësaj kënge ishin: Stresi, Getinjo, Ana Kabashi, Shota Baraliu, Gjon Karrica, Gigiliola Haveriku, Mc Beka. Teksti u shkrua nga vetë Stresi, Getinjo, Ana Kabashi, Shota Baraliu, Gjon Karrica, Gigiliola Haveriku, Mc Beka. Produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 4 Shkurt 2023, Getinjo & Ana Kabashi publikojnë videoklipin "Je E Vetmja Dashuri". Kënga është kompozuar nga Ana Kabashi, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Getinjo & Ana Kabashi. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Nurteel & Granit Gashi.

Më datë 19 Shkurt 2023, Getinjo publikon videoklipin "Sa Ftyra". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Getinjo. Videoklipi u prodhua nga Cinematic.ch, ndërsa produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 10 Shtator 2023, Getinjo publikon videoklipin "Hala".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Anhela Anhela  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Getinjo »

Komente 86